Windows Phone 8.1 – dynamiczny ekran blokowania

Dynamiczny ekran blokowania Windows Phone 8.1 uchwycony na wideo

Pamiętacie jeszcze prezentację systemu Windows Phone 8.1, kiedy to Microsoft demonstrował jego nową funkcjonalność – dynamiczny ekran blokowania? Microsoft co prawda udostępniał potem pierwsze, testowe wersje WP8.1, jednak brakowało w nich tej funkcji. Dzisiaj, dzięki jednemu z nieoficjalnych nagrań, mamy możliwość zobaczenia nowego ekranu blokowania WP i możliwości jego personalizacji.

Windows Phone 8.1 - dynamiczny ekran blokowania

Windows Phone pod względem możliwości personalizacji nadal mocno odstaje od swojej konkurencji, w postaci Androida oraz iOS. Microsoft z każdą kolejną wersją swojego mobilnego systemu stara się jednak nadganiać zaległości, czego doskonałym przykładem jest Windows Phone 8.1 i jego dynamiczny ekran blokowania.

Dzięki tej nowej funkcji ekran blokowania WP8.1 może być animowany, prezentować powiadomienia „na żywo” i być aktualizowany w czasie rzeczywistym. Wszystko to jest możliwe, ponieważ Microsoft wkrótce udostępni API ekranu blokowania dla programistów, którzy będą mogli go teraz praktycznie dowolnie modyfikować. Zresztą, zobaczcie sami jak to wygląda.

Musicie przyznać, że wygląda to bardzo fajnie. Aplikacje w zasadzie mogą całkowicie „przejąć” ekran blokowania, pokazując na nim dowolne informacje w dowolny sposób. Album zdjęć w stylu Zune oraz interaktywny player muzyczny na lockscreenie, to niezły przykład możliwości dynamicznego ekranu blokowania.

Mam nadzieję, że tego typu miejsc w Windows Phone, gdzie programiści będą mogli „wciskać swoje łapki”, będzie coraz więcej, więc zwiększą się także możliwości personalizacji tego OS’a, jak i samych appek, które są dla niego tworzone.