Apple Siri

Ekran blokowania w iOS 7.1.1 można ominąć… prosząc o to Siri

Apple w najnowszej aktualizacji do swojego systemu, iOS 7.1.1 – zrobiło najwyraźniej kolejnego „babola”, który sprawia, że sprzęt posiada teraz lukę bezpieczeństwa. Winę za to ponosi Siri, która pozwala na odblokowanie zabezpieczonego hasłem urządzenia.

Apple Siri

Luka bezpieczeństwa pomaga nie tylko ominąć hasło na ekranie blokowania, ale także umożliwia zignorowanie czytnika linii papilarnych w iPhone 5S. Jak to zrobić?

Wystarczy, że na zablokowanym ekranie odpalimy Siri i poprosimy o udostępnienie kontaktów. Nasz głosowy asystent oczywiście poprosi o wprowadzenie hasła, jednak jeśli poprosimy go o wykonanie połączenia – wykona je, bez ponownego monitu o odblokowanie. Poniżej możecie zobaczyć na własne oczy, jak działa omawiana tutaj luka iOs 7.1.1.

Znalazca tej luki, Sherif Hasim twierdzi także, że pozwala ona na edycję, kopiowanie oraz wysyłanie kontaktów. Dzięki niej możemy również wysłać na dowolny kontakt maila lub wiadomość tekstową. Hasim nie pokazał jednak tego na nagraniu.

Jak ochronić się przed luką bezpieczeństwa w iOS 7.1.1? Wystarczy, że w ustawieniach systemu całkowicie wyłączymy Siri. Jeśli boimy się, że nasza prywatność może zostać przez błąd w jakikolwiek sposób naruszona – lepiej nie odpalać Siri do czasu, aż Apple nie załata swojej niedoróbki.

Miejcie wszyscy oczywiście na uwadze, że zabezpieczenie smartfona poprzez odcisk palca – również nie gwarantuje pełnej ochrony. Pewne wyrafinowane techniki pozwalają na oszukanie skanera linii papilarnych i wcale nie trzeba do tego specjalistycznego laboratorium i drogiego sprzętu.