Sony-whitemagic-color-display-0

Ekrany Sony WhiteMagic – jak to działa?

Kiedy Sony w tym tygodniu zapowiedziało swój nowy smartfon, Xperia P – dowiedzieliśmy się, iż jego ekran jest oparty o technologię WhiteMagic. Na czym polega jej działanie i jakie niesie ze sobą korzyści?

Sony whitemagic

Xperia P to pierwszy smartfon z ekranem WhiteMagic, który prócz podstawowych, trzech kolorów subpikseli – posiada dodatkowy, czwarty subpiksel w kolorze białym (RGBW). Większość ekranów ciekłokrystalicznych składa się z pikseli, które to z kolei składają się z trzech subpikseli – w kolorach czerwonym (R), zielonym (G) i niebieskim (B). Sterownik naszego ekranu zapala odpowiednie sekwencje subpikseli – tworząc w ten sposób odpowiednie barwy (zupełnie tak, jakbyśmy mieszali ze sobą farby o kolorach podstawowych).

WhiteMagic zmienia cały ten proces i według Sony – ekran jest w stanie „wyświetlić prawdziwą biel”. Istnieje też inna, ważniejsza funkcja białego piksela w ekranie Xperia P. Pozwala on, na mocne podwyższenie jasności ekranu. Urządzenia z ekranami WhiteMagic posiadają specjalne oprogramowanie, które steruje jasnością ekranu – jeśli jesteśmy wewnątrz pomieszczeń (mało światła), oprogramowanie przygasza biały piksel, a gdy wyjdziemy na dwór (dużo światła), oprogramowanie rozjaśnia biały piksel – czyniąc nasz ekran dużo bardziej czytelnym. Porównanie działania zwykłego ekranu LCD z ekranem WhiteMagic – możecie zobaczyć na ilustracji z początku artykułu. Co ciekawe – technologia WhiteMagic pozwala na zaoszczędzenie pokaźnych pokładów energii, gdyż zużywa sporo mniej prądu, niż klasyczne podświetlenia ekranów LCD.

WhiteMagic wydaje się być doskonałym wyjściem dla osób, które narzekają na kiepską widoczność ekranu w jasnym świetle dziennym. Technologia wydaje się na tyle doskonała, iż powinna wkrótce zagościć chyba we wszystkich urządzeniach z ekranami Sony. Chętni przetestowania tego nowatorskiego rozwiązania, będą musieli zakupić Xperię P, lub poczekać na pierwsze testy porównawcze z innymi ekranami.

Źródło: Androinica