amoled-samoled-plus-porownanie

Ekrany Super AMOLED Plus – co nowego?

Nowy ekran produkowany przez Samsunga – Super AMOLED Plus był owiany tajemnicą, wiedzieliśmy tylko, że posiada o 50% więcej subpixeli, niż Super AMOLED. Teraz wiemy troszkę więcej.

AMOLED i SAMOLED Plus

Okazuje się, że Samsung najwyraźniej zrezygnował z technologii PenTile, która była stosowana w ekranie Super AMOLED (montowanym m.in. w Galaxy S). Technologia PenTile polega na tym, iż w jednym pixelu zielone subpixele występują częściej, niż pozostałe kolory (RGBG). W zwykłych ekranach (LCD, CRT, plazma) na jeden pixel przypadają trzy subpixele – czerwony, zielony i niebieski (RGB). Efekt jest taki, że ekran Super AMOLED w porównaniu do np. LCD daje nieco ziarnisty obraz (ciężko to zauważyć, ale niektórzy narzekali). Na jeden pixel w ekranie Super AMOLED przypada 8 subpixeli.

Samsung w ekranach Super AMOLED Plus wprowadził nową technologię, którą nazwał Real-Stripe. Tym razem w jednym pixelu mieści się aż 12 subpixeli. Real-Stripe to wreszcie RGB, czyli nie mamy już w pixelach „przeładowania” zielonymi subpixelami. Efekt jest taki, że ekrany Super AMOLED Plus nie są już ziarniste, jak zwykłe AMOLED. Nowe wyświetlacze Super AMOLED Plus będą m.in. montowane w Samsungu Galaxy S II.

Świetne porównanie ekranu Super AMOLED i Super AMOLED Plus umieścił na swojej stronie portal Mobiletechworld.com, różnica jest zauważalna.

Super AMOLED:

Super AMOLED

Super AMOLED Plus:

Super AMOLED Plus

Wyjaśniła się zagadka, dlaczego Samsung Galaxy S II ze swoim 4.27-calowym ekranem ma taką samą rozdzielczość, co Galaxy S z ekranem 4-calowym. Technologia Real-Stripe stosowana w ekranach SAMOLED Plus potrzebuje więcej miejsca na pojedynczy pixel, niż PenTile stosowany w wyświetlaczach SAMOLED.

A jak wygląda porównanie ekranu LCD IPS (montowanego w dużej części smartfonów) do ekranu Super AMOLED Plus? Po pierwsze SAMOLED Plus oferuje o niebo lepszy czas reakcji, niż IPS – w IPS jest to 25ms, a w SAMOLED Plus czas reakcji wynosi jedynie 0,01ms. Kolejną kwestią jest odwzorowanie barw, z tym tez lepiej radzi sobie SAMOLED Plus, co pokazuje poniższy gamut:

SAMOLED Plus gamut

Gdyby ktoś się zastanawiał, jak wygląda porównanie kontrastu LCD IPS i Super AMOLED Plus, oto wykres:

SAMOLED Plus - kontrast

Podawane informacje pochodzą głównie od samego producenta ekranów AMOLED – Samsunga. Sami przetestować ekrany Super AMOLED Plus będziemy mogli m.in. po premierze smartfona Galaxy S II, który na pokładzie będzie mieć właśnie SAMOLED+. Nowe ekrany Samsunga zapowiadają się wręcz fantastycznie, w dodatku mają być cieńsze, jaśniejsze i zużywać o 18% mniej energii, niż stare Super AMOLEDy. Na dokładkę prezentuję film promocyjny nowych ekranów:

Źródło: engadget.com, oled-info.com, mobiletechworld.com