Samsung Exynos 5 Octa

Exynos 5 Octa – 8-rdzeniowy chipset Samsunga zaprezentowany!

Samsung jak zwykle poszedł na całość. Ten koreański producent na targach CES zaprezentował swój nowy, mobilny chipset – 8-rdzeniowy Exynos 5 Octa.

Samsung Exynos 5 Octa

Okazuje się, że era 4-rdzeniowych smartfonów i tabletów również zaczyna powoli odchodzić do lamusa. Samsung zaprezentował swój najnowszy, mobilny chipset z rodziny Exynos – 28 nm układ Exynos 5 Octa. Według koreańskiego producenta, SoC jest dwukrotnie szybszy od każdego innego układu, dostępnego obecnie na rynku. Co ciekawe, chip potrafi zużywać aż o 70% mniej energii, niż układy poprzednich generacji.

Exynos 5 Octa został wyposażony w dwie, 4-rdzeniowe „paczki” procesorów. Pierwsza z nich składa się z czterech rdzeni Cortex-A7, które są wykorzystywane podczas mało wymagających zadań, natomiast druga grupa to cztery rdzenie Cortex-A15, działająca w momentach wymagających potężniejszej mocy obliczeniowej. Nie trudno się oczywiście domyśleć, że chipset przełączony na procesory A7 zużywa dużo mniej energii niż wtedy, gdy wykorzystuje rdzenie A15. Cały pomysł krąży wokół technologii ARM big.LITTLE, której demonstrację możecie obejrzeć na poniższym wideo.

Sam jestem ciekaw, jak ten układ sobie poradzi w starciu z Tegrą 4 oraz nowymi chipami Qualcomm – serią Snapdragon 600 i 800. Jedno jest pewne – granica czterech rdzeni w urządzeniach mobilnych została właśnie przełamana.  Jestem przekonany, że Exynos 5 Octa będzie wykorzystany przy budowie smartfonu Galaxy S IV i smartbletu Galaxy Note III. Swoją drogą, Samsung poinformował, że w drodze już są mobilne chipsety oparte o 20 nm, 14 nm oraz nawet 10 nm proces technologiczny. Czy wspominałem już kiedyś, że śmierć konsol do gier i komputerów stacjonarnych to tylko kwestia czasu? Teraz jestem tego jeszcze bardziej pewny.

Źródło: PhoneArena


  • Reexiu

    WooW! Myślałem ze Qualcomm przebije wszystkich, ale się widocznie myliłem.