Samsung Exynos

Exynos 5440 – układ Samsunga z czterema rdzeniami Cortex A15

Pojawiły się dowody na to, że Samsung już pracuje nad czterordzeniowym chipsetem opartym o procesor Cortex A15. Oto kilka szczegółów dotyczących SoC Exynos 5440.

Samsung Exynos

Na temat dwurdzeniowego chipu z procesorem A15, modelu Exynos 5250 – wiemy już całkiem sporo. Oprócz dwurdzeniowego procesora Cortex A15, ma on także grafikę Mali T604 – co stanowi bardzo mocne połączenie, które pod względem wydajności przewyższa niejeden czterordzeniowy chipset. Wracając do tematu – okazuje się, że Exynos 5250 wcale nie jest najmocniejszych SoC, nad którym pracuje obecnie Samsung.

Na portalu Kernel.org pojawiły się dowody, które utwierdzają nas w przekonaniu, że Samsung już testuje czterordzeniowy chipset z procesorem Krait, o nazwie Exynos 5440. Ma to być „scalak” produkowany przy użyciu 28 nm procesu technologicznego. Gdzie koreański producent zastosuje ten układ? Tego oczywiście w tej chwili nie wiadomo. Według licznych plotek, ma on być zamontowany w smartfonie Galaxy S IV i taktowany zegarem 2 GHz.

Exynos 5440 zostanie najprawdopodobniej zaprezentowany na początku przyszłego roku. Dobrym miejscem na te wydarzenie będą targi MWC 2013, które rozpoczną się już 25 lutego.

Źródło: SammyHub