Samsung Exynos ModAP

Exynos ModAP – pierwszy chipset Samsunga ze zintegrowanym LTE

Co prawda to Qualcomm dominuje na arenie mobilnych chipsetów, jednak inni producenci, jak np. Samsung, również mają w tej dziedzinie wiele sukcesów. Koreański producent wzbogacił dzisiaj portfolio swoich układów o Exynos ModAP, pierwszy scalak Samsunga zintegrowany z modułem LTE.

Samsung Exynos ModAP

Niestety moje wcześniejsze domysły dotyczące debiutu Exynosa 5433 Octa nie potwierdziły się, bo Exynos ModAP to zupełnie inna para kaloszy. ModAP nie jest 64-bitowym układem z LTE Cat. 6. Ten chipset został zbudowany przy użyciu 28nm procesu technologicznego HKMG. Procesor wspiera HMP, co pozwala mu na odpalenie wszystkich ośmiu rdzeni jednocześnie (4x Cortex-A15 + 4x Cortex-A7).

Jako zintegrowany moduł LTE zastosowano taki, który wykorzystuje standard Cat. 4, pozwalający na ściąganie danych z prędkością 150Mbps i wysyłaniu 50Mbps. Modem wspiera zarówno FDD jak i TDD, czyli bardzo popularne w Chinach standardy łączności. Naturalnie chip obsługuje też 2G, 3G oraz TD-SCDMA.

Exynos ModAP potrafi wspomagać sprzęt mobilny w nagrywaniu wideo w jakości 2160p przy szybkości 30 fps. Układ obsługuje też szybki, 6.4GB/s kanał RAM. Samsung niestety nie wspomniał o układzie graficznym, jednak możemy się domyślać, że siedzi tu jeden z nowszych GPU Mali.

W jakim smartfonie lub tablecie koreański gigant chce wykorzystać Exynos ModAP? Tego też nie wiemy. Z uwagi jednak na to, żę Samsung prezentuje ostatnio swoje produkty lawinowo, na debiut takiego sprzętu nie powinniśmy czekać zbyt długo.