John Chen

Fairfax Financial inwestuje w BlackBerry 1 miliard $ i usuwa Thorstena Heinsa z funkcji szefa

Nie jest już tajemnicą, że gnębione problemami finansowymi i spadkiem sprzedaży swoich produktów BlackBerry, szuka dla siebie kupca. Jedną z instytucji finansowych, która miała zakupić BB, był Fairfax Financial. Okazuje się jednak, że Fairfax nie kupi BlackBerry, jednak wprowadza w życie inne rozwiązanie.

Thorsten Heins

Thorsten Heins, były szef BlackBerry

Fairfax Financial Holdings Ltd miało kupić udziały w BlackBerry za kwotę 4.7 miliadra $. Niestety zamiary finansowego molocha spełzły na niczym, bo Fairfax nie zdołał pozyskać do swojej inwestycji partnerów (banki nie wierzą, że BB można jeszcze uratować). Termin składania oferty przez Fairfax minął, jednak mimo wszystko firma się nie poddaje i ma w zanadrzu coś innego.

Kierownictwo Fairfax poprowadzi teraz grupę inwestorów, która wykupiła udziały w BB o wartości 1 miliarda $ (z czego 250 milionów $ wyłożyło Fairfax). Co istotne, częścią planu jest usunięcie ze stanowiska CEO Thorstena Heinsa. Heins jako szef BlackBerry pracuje od początku 2012 roku, jednak przez ten czas firma nie zdołała się podnieść ze swojej niedoli – a wręcz przeciwnie, jej kondycja jest coraz gorsza.

Inwestycja Fairfax Financial ma być przeprowadzona w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Po jej realizacji Thorsten Heins będzie musiał opuścić swoją posadę, a jego miejsce zajmie dotychczasowy zastępca, John Chen (który ma spore doświadczenie w wyprowadzaniu firm z tarapatów).

Czy zmiana CEO firmy BlackBerry jest dobrym posunięciem? Według mnie to świetna decyzja. Postępowanie Heinsa jako CEO nie wskazuje na to, aby kiedykolwiek byłby on zdolny wyprowadzić BB na prostą (inną sprawą jest fakt, że ta firma do wyjścia z kryzysu potrzebuje teraz kogoś pokroju Steve’a Jobsa). Mimo wszystko mam nadzieję, że BB uda się uratować, a ta jeszcze do niedawna prężnie rozwijająca się firma stanie na nogi i będzie mogła stanowić przeciwwagę na rynku zdominowanym przez Android oraz iOS.

Aktualizacja: Nowy szef BlackBerry, John Chen, nie wyklucza, że wkrótce w sklepach pojawią się również smartfony tego producenta działające w oparciu o system Android. Chen musi tą decyzję najpierw bardzo dobrze przemyśleć. Nie powinniśmy przecież sądzić, że Android jest magiczną pigułką, po połknięciu której wszystkie problemy się skończą. Co John Chen sądzi na temat ewentualnego przejścia BB na platformę Android?

„Cokolwiek jest dobre dla biznesu, trzeba być ostrożnym, to dlatego BlackBerry jest ciągle żywe. Nie mogę jeszcze odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że bezmyślne przeskoczenie na system Android bez wcześniejszego rozważenia tej decyzji byłoby nieodpowiednie. Przekonasz się, że z perspektywy marketingowej jestem bardzo rozważną osobą. Nie należę do ludzi, którzy z miejsca pakują się w jakieś rozwiązanie. Na pozycji szefa jestem niecałe 24 godziny – więc myślę, że gdybym wystosował takie stanowisko właśnie teraz, ktoś powinien wyciągnąć mnie i za to zastrzelić.” – John Chen, CEO, BlackBerry.

John Chen

John Chen, szef BlackBerry

Źródło


 • Nazir

  Dobrym pomysłem dla BB było by dać ofertę z Windows Phone :)

  • http://smartfan.pl Noob

   Być może nowy prezes zakłada i takie rozwiązanie – ale według mnie rozszerzenie oferty systemowej przez BB to jedyny ratunek dla tej firmy.

   • Nazir

    Grupa biznesowa która do tej pory kupowała BB bez oporu kupią WP8 ze znaczkiem logo BB a tak uciekają i kupują Lumia lub Galaxy S/Note