BlackBerry – logo

Fairfax Financial Holdings Ltd. chce kupić BlackBerry za 4.7 miliarda $

Szefostwo BlackBerry wcale nie ukrywa, że jednym z potencjalnych rozwiązań wyprowadzenia firmy z tarapatów finansowych jest… jej sprzedaż. Do kanadyjskiego producenta już zaczynają napływać pierwsze oferty kupna, a jednym z zainteresowanych jest grupa Fairfax.

Fairfax Financial Holdings Ltd.

BlackBerry to dzisiaj jedynie cień firmy sprzed lat. Niegdysiejszy gigant rynku smartfonów, dzisiaj ledwo wiąże koniec z końcem, popadając przy tym w coraz większe problemy finansowe. Zarząd BB, który rozważa sprzedaż przedsiębiorstwa – dostał właśnie ofertę od Fairfax Financial Holdings Ltd. Te konsorcjum, które dzierży w tej chwili 10% udziałów w BlackBerry, zaoferowało kupno spółki w cenie 9$ za akcję (co w przybliżeniu daje kwotę 4.7 miliarda $).

Konsorcjum ma teraz 6 tygodni na przedstawienie finalnej oferty. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – zarząd już 4 listopada może sprzedać BlackBerry. Do tego czasu gigant czeka na inne oferty kupna (jedną z nich może złożyć jeden z założycieli BB, Mike Lazaridis), jednak grupa Fairfax ma prawo do zmodyfikowania swojej propozycji w taki sposób, aby nie była ona gorsza od ofert złożonych przez inne podmioty.

Czym w ogóle jest Fairfax Financial Holdings Ltd.? To duży holding finansowy, który swoją siedzibę ma w Toronto (Kanada). Firma jest zaangażowana w całkiem spore spektrum działalności finansowych – począwszy od handlu nieruchomościami, poprzez ubezpieczenia a skończywszy na inwestycjach w inne podmioty gospodarcze. Według raportu z 2010 roku Fairfax dysponuje zasobami finansowymi rzędu 32 miliardów $, można więc śmiało zakładać, że firma będzie miała za co kupić BlackBerry.

Według CEO Fairfax Financial Holdings Ltd. – Prema Watsa, grupa ma kilku partnerów, którzy do zakończenia ewentualnej transakcji pragną pozostać anonimowi. Prezes zapewnia jednak, że w grupie nie ma żadnych strategicznych graczy ani innych, technologicznych firm. Według ostatnich wyliczeń same patenty BlackBerry są warte około 2-3 miliardy $. Można się więc spodziewać, że to właśnie o nie zostanie stoczona największa batalia.

Źródło: BlackBerry