Google – logo

Finanse Google w Q4 2013: kolejny świetny kwartał

Google opublikowało swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2013 roku oraz za cały, ubiegły rok. Okazuje się, ze nawet pomimo „ciążącej u szyi Motoroli Mobile”, Google poradziło sobie w tym okresie bardzo dobrze.

Google - logo

Przychód giganta w czwartym kwartale 2013 roku wyniósł 16.86 miliarda $, co w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2012 daje 17% wzrost. Zwiększył się także zysk na akcję, który z 8,62$ w Q4 2012 zwiększył się do 12.01$.

Jeśli chodzi o kluczowy dla Google przychód, czyli ten pochodzący z reklam – w porównaniu do 2012 roku wzrósł on o 31%. Bardzo niepokojący jest jednak fakt, że współczynnik CPC (koszt-za-klik) spadł aż o 11%. Oznacza to, że reklamodawcy za reklamy w Google płacą coraz mniej.

Oczywiście tym, co najbardziej ciążyło Google była Motorola Mobility. Tylko w czwartym kwartale zeszłego roku firma straciła przez to 384 miliony $ (co w porównaniu z Q3 2013, kiedy to strata wyniosła 248 milionów $, jest dużo gorszym wynikiem). Wygląda więc na to, że przy tak szybko wzrastających stratach decyzja o sprzedaży Motoroli do Lenovo była słuszna.

Mimo wszystko duże zyski Google nie pochodziły wyłącznie z reklam. Według szefostwa giganta ogromny wpływ na to miała także świetna sprzedaż sprzętów markowanych przez Google, m.in. Nexusa 5 oraz Chromecasta. Ogromne wzrosty zysku odnotowuje również sklep z mobilnymi aplikacjami, Google Play. Gigant z Mountain View nie dość, że zyskuje na umieszczanych wewnątrz aplikacji reklam, to jeszcze pobiera prowizje od sprzedaży appek i treści kupowanych za ich pośrednictwem.

Osoby spragnione lektury pełnego raportu finansowego Google zapraszam do linku źródłowego.