Nokia – logo

Finanse Nokii w Q2 2012: kolejny kiepski kwartał

Nokia opublikowała raport finansowy za drugi kwartał 2012 roku – mieszanka dobrych i złych wiadomości.

Nokia - logo

Zacznijmy od przyjemnych informacji, gdyż według raportu sprzedaż smartfonów Lumia idzie do góry. W drugim kwartale firmie udało się sprzedać 4 miliony smartfonów Lumia (co jest znacznym wzrostem w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012, gdy sprzedało się ich 2.2 miliona). Prezes Nokii, Stephen Elop skomentował, iż producent ma zamiar wspierać wszystkie Lumie – i to długo po premierze Windows Phone 8 (przypominam, że dla obecnej na rynku linii Lumia nie będzie aktualizacji do WP8, w zamian użytkownicy dostaną WP7.8).

Niestety, jeśli policzymy sprzedaż wszystkich smartfonów fińskiego producenta w Q2 to okaże się, że ich sprzedaż spadła (i to zarówno licząc rok do roku, jak i kwartał do kwartału). Jest to spowodowane głównie tym, iż Nokia wycofuje się z systemu Symbian.

Spadły również (licząc rok do roku) przychody netto ze sprzedaży featurephones (to zaawansowane telefony komórkowe, coś pomiędzy zwykłą komórką a smartfonem), jednak w porównaniu do pierwszego kwartału 2012 – przychody z ich sprzedaży wzrosły. Takie modele, jak tanie Nokie 100 i 101 sprzedają się dobrze, jednak droższe featurefony nie wytrzymują konkurencji ze smartfonami.

W drugim kwartale 2012 Nokia uzyskała 400 milionów € z tytułu licencji na własność intelektualną, 196 milionów € od Microsoftu za „wspieranie Windows Phone”. Firmie udało się też sprzedać ekskluzywną markę telefonów Vertu oraz kupić Scalado, firmę znaną ze swojego oprogramowania do obróbki obrazu.

Nokia stara się także ciąć koszty, zamykając departamenty badania i rozwoju (R&D) w niemieckim Ulm i kanadyjskim Barnaby. Gigant chce też zlikwidować swoją finlandzką fabrykę w miejscowości Salo.

Jeśli chodzi o departament urządzeń i usług (Devices & Services) – zanotował on spadek sprzedaży netto o 26% (rok do roku), ilość dostarczonego sprzętu spadła o 5% a strata operacyjna w Q2 wyniosła 474 milionów €. Cała Nokia zanotowała w drugim kwartale 2012 stratę operacyjną wysokości 826 milionów €.

Źródło: Nokia, GSMArena