Fire Phone – pierwszy smartfon Amazona
Pomimo ogromnej dostępności smartfonów w sklepach, tak naprawdę trudno dzisiaj znaleźć urządzenia wnoszące coś naprawdę nowego i innowacyjnego. Całe szczęście co jakiś czas producenci prezentują nowe rozwiązania, wnoszące „powiew świeżości”. Jednym z nich jest zaprezentowany wczoraj smartfon, Amazon Fire Phone.
Fire Phone to pierwszy smartfon w ofercie Amazona. Ta firma ma już w portfolio sporo tabletów, czytników ebooków itp., jednak smartfona do wczoraj tam nie było. Dlaczego Fire Phone jest innowacyjny? Ponieważ producent wyposażył go w unikalny interfejs użytkownika 3D, nazwany „Dynamiczną Perspektywą”.
Rozwiązanie jest bardzo podobne do efektu paralaksy (programowo stworzona głębia oglądanego obrazu, zmieniająca się w zależności od położenia urządzenia), znanego m.in. z Apple iOS raz niektórych żywych tapet dostępnych na system Android. Mimo wszystko pomysł Amazona działa na nieco innej zasadzie. O ile dotychczasowe sprzęty używające paralaksy korzystały z wbudowanego żyroskopu, o tyle Fire Phone i jego „Dynamiczna Perspektywa” wykorzystują szereg kamer, zamontowanych na froncie urządzenia. Jak sami możecie zobaczyć, kamerek z przodu Fire Phone jest aż 5. Cztery z nich śledzą położenie naszej głowy i oczu, dynamicznie dostosowując widziany przez nas obraz. Jak działa taki interfejs i jak wygląda trójwymiar, możecie zobaczyć na poniższym filmie.
Oczywiście efekt 3D to nie jedyna rzecz, do której jest wykorzystywana „Dynamiczna Perspektywa”. Dzięki kamerom możemy też wykonywać szereg gestów, pomagających w obsłudze smartfona. Np. aby przewinąć stronę internetową, wystarczy odchylić urządzenie w pożądanym kierunku. Inaczej wyglądają też mapy, które dostosowują swoją perspektywę do tego, z jakiego punktu na nie patrzymy.
W kwestii specyfikacji, mamy tu 4.7″ ekran IPS o rozdzielczości wynoszącej 1280 x 720 pikseli i jasności 590 nitów. Za wydajność odpowiada SoC Snapdragon 800 z czterema rdzeniami o taktowaniu 2.2 GHz, grafika Adreno 330 oraz 2 GB RAM-u. Nie zapomniano także o łączności LTE.
Co z aparatem? Nie jest źle, a nawet można powiedzieć, że jest bardzo dobrze. Amazon w Fire Phone zastosował 13 Mpix kamerę z obiektywem o jasności f/2.0, wzbogaconą optyczną stabilizacją obrazu. Amazon zastosował tu także to, czego brakuje większości smartfonów, czyli dedykowany przycisk aparatu. Smartfon po bokach jest gumowany a z przodu i z tyłu zastosowano szkło Gorilla Glass 3.
Amazon poszedł też nieco w stronę, którą podąża HTC i jego flagowe smartfony. Na froncie Fire Phone znajdują się dwa głośniki stereo z efektem surround.
Niestety z naszej, polskiej perspektywy, największą wadą Fire Phone jest… jego system operacyjny Fire OS 3.5, który jest tak naprawdę zmodyfikowanym Androidem. Niestety przez tą modyfikację, Fire OS nie ma dostępu do usług Google, czyli map, sklepu z aplikacjami itp. Oczywiście Amazon udostępnia własny sklep, mapy i inne funkcjonalności, jednak ich konkurencyjność wobec tego, co oferuje Google, może być nieco dyskusyjna.
Szkoda tylko, że cena tego cuda jest daleka od ideału. Bez umowy operatorskiej 32 GB wariant Fire Phone to koszt wynoszący 649$, czyli prawie 2000 zł. Naturalnie Amazon (o ile nie wystartuje ze swoim sklepem w Polsce) nigdy nie będzie sprzedawać Fire Phone w naszym kraju. Obstawiam jednak, że już wkrótce wielu producentów zmałpuje trochę najważniejszą funkcję tego smartfona, czyli „Dynamiczną Perspektywę”.
Podobne Artykuły