AUO AMOLED WQHD

Firma AUO wyprodukowała ekran AMOLED o rozdzielczości WQHD (2560×1440)

Tajwańska firma AU Optronics (AUO) zaprezentowała swój najnowszy ekran AMOLED, który ma największą rozdzielczość z dotychczas zaprezentowanych matryc, opartych o tą technologię.

AUO AMOLED WQHD

Ekran AUO o którym mowa, ma przekątną wynoszącą 5.7″, co przy rozdzielczości WQHD (2560 x 1440) daje zagęszczenie pikseli na poziomie 513 ppi. AUO produkuje ekrany na zlecenie m.in. takich firm, jak Samsung, NEC, LG, Dell, Apple, Viewsonic oraz Acer. Możemy się więc spodziewać, że w niedalekiej przyszłości to m.in. właśnie ci producenci wypuszczą na rynek 5.7″ smartfony, oparte o ekran AMOLED WQHD.

To oczywiście nie wszystko, co AUO zaprezentowało. Firma pokazała także 5″ ekran AMOLED 720p, którego grubość wynosi zaledwie 0.57 mm. Tajwański producent wyświetlaczy chwali się, że pracował także nad warstwą dotykową, która potrafi teraz wykrywać do 10 punktów dotyku.

AUO planuje także wejść na rynek inteligentnych zegarków. Producent wspomniał też, że pracuje nad 1.6″ matrycą AMOLED, która jest tworzona właśnie z myślą o tego typu urządzeniach.

Jakie zalety niesie za sobą stosowanie przez producentów ekranów AMOLED? Tego typu matryce są przede wszystkim bardziej energooszczędne, niż LCD, które potrzebują stałego, zewnętrznego podświetlenia. W wyświetlaczach AMOLED każdy piksel świeci własnym światłem, przez co jeśli na takim ekranie wyświetlimy kolor czarny – piksele nie powinny zużywać wtedy energii, bo po prostu nie będą świecić. Matryce AMOLED cechują się oczywiście idealnym odwzorowaniem czerni oraz świetnym kontrastem. Nic tylko czekać na pierwsze sprzęty, wykorzystujące wspomniany wcześniej AMOLED WQHD.


  • Łukasz

    To, że LG G3 będzie mieć wyświetlacz 2k to prawie pewne, tylko czy to będzie ten od AUO ?? Tutaj jest mowa o 5,7″ a w przeciekach dotyczących LG G3 5,5″ więc nie wiem jak to łączyć??

    • http://smartfan.pl/ Noob

      Wątpię, aby w G3 siedział właśnie ten wyświetlacz. LG w smartfonach preferuje raczej własne rozwiązania LCD. Jeśli już miałbym obstawiać jakiś smartfon LG, który może dostać taką matrycę, może to być LG G Pro 3. Z drugiej jednak strony byłoby to dziwne, bo phablet miałby mniejszy ekran niż G Pro 2.