ARM Cortex-A15

Firmy ARM i TSMC wyprodukowały 16 nm, 64-bitowy CPU Cortex-A57

Firma zajmująca się projektowaniem chipów (ARM Holdings) oraz ich producent (TSMC) poinformowali, że udało się im stworzyć pierwszy procesor Cortex-A57, wytworzony przy pomocy 16 nm procesu technologicznego.

arm Cortex a15

Zapomnijcie o montowanym w układach Exynos 5 Octa i (częściowo) Snapdragon 600 procesorach Cortex-A15. Firmom ARM i TSMC udało się stworzyć coś jeszcze lepszego – wyprodukowany w 16 nm procesie technologicznym FinFET, 64-bitowy procesor Cortex-A57. Co ciekawe, zrobienie i zaprojektowanie nowego CPU, zajęło firmom zaledwie sześć miesięcy. Według ARM, jest to w tej chwili najmocniejszy, mobilny procesor.

ARM i TSMC nie zdradziły oczywiście, kiedy Cortex-A57 pojawi się w pierwszych tabletach i smartfonach (pewnie sami tego jeszcze nie wiedzą), sądząc jednak po ogromnym postępie technologicznym, jaki dokonuje się w tej dziedzinie, możemy przypuszczać, że nie nastąpi to zbyt późno. ARM chwali się nawet, że nowy CPU jest tak wydajny, iż może zostać wykorzystany do budowy serwerowych klastrów.

Nie da się ukryć, że mobilne chipy coraz mocniej ścigają układy, przeznaczone do komputerów stacjonarnych i laptopów. Według mnie, w niedalekiej przyszłości, to smartfony i tablety przejmą rolę komputerów i konsol do gier (co zresztą już po części robią). Wcale się też nie zdziwię, jeśli nowy procesor ARM zostanie wykorzystany w produktach Apple, np. w kolejnej generacji iPadzie.

Źródło: PhoneArena