Flir One – budynek mieszkalny

FLIR One, czyli kamera termowizyjna dla iPhone 5S i iPhone 5

Czy nie byłoby fajnie, gdyby każdy z nas mógł widzieć w kompletnej ciemności? Okazuje się, że jeśli mamy iPhone 5 lub iPhone 5S i doposażymy go w odpowiednią przystawkę, możemy zamienić to urządzenie kamerę termowizyjną. FLIR One, bo tak nazywa się nowy produkt, niesie ze sobą cała gamę nowych możliwości – zobaczcie jakich.

Apple iPhone - FLIR One

FLIR, czyli kamery Forward Looking Infrared, są najczęściej używane w wojsku. Dzięki nim np. lecąca helikopterem załoga może dostrzec w kompletnej ciemności obiekty, które gołym, nieuzbrojonym okiem byłyby całkowicie niewidoczne. FLIR stosuje się także do rozwiązań cywilnych. Dzięki niemu możemy np. sprawdzić, którędy w naszym domu wydostaje się ciepło i jakie jego elementy należałoby lepiej docieplić. FLIR to tak naprawdę kamera, która odbiera wąskie pasmo fal, obrazując nam w ten sposób rozkład temperatur w widzianym obrazie (przykłady możecie zobaczyć w poniższej galerii).

Czy w takim razie jest FLIR One? Sprzęt przypomina doczepiany, dodatkowy akumulator do iPhone lub bardzo gruby pokrowiec. Po jego zamontowaniu i odpaleniu odpowiedniej aplikacji nasz smartfon zmienia się w kamerę FLIR, która daje dokładne, wizualne odczyty temperatury. Nie musimy się też martwić o to, że FLIR One pożre całą naszą baterię. Sprzęt dysponuje własnym, wbudowanym w obudowę akumulatorem, z którego czerpie energię.

FLIR One

A teraz najważniejsze, czyli cena. Profesjonalne lub nawet półprofesjonalne kamery termowizyjne kosztują od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co prawda nie znamy dokładnej ceny FLIR One, jednak wiadomo, że sprzęt ma kosztować mniej niż 350$ (ok. 1150 zł). Urządzenie nie jest jeszcze dostępne w sprzedaży, jednak na stronie producenta możemy się zapisać na newsletter, za pomocą którego zostaniemy o sklepowym debiucie poinformowani.

Czy FLIR One będzie dostępny także na inne platformy mobilne, np. Android lub Windows Phone? Niestety w tej chwili nie ma takich planów, jednak jeśli sprzęt okaże się sukcesem, to jestem pewien, że pojawi się także dla reszty urządzeń, nie tylko tych spod znaku Apple.