Apple iPhone 5C – pudelka w fabryce 2

Foxconn zaprzestaje produkcji Apple iPhone 5c?

Apple jest znane z tego, że tak naprawdę samo nie produkuje swoich urządzeń. Do tego celu służy mu cała masa podwykonawców, z których największym jest Foxconn. Ta chińska firma-fabryka z dostarczonych komponentów składa m.in. smartfony Apple. Jak donoszą nowe plotki, ze względu na słabe zainteresowanie iPhone 5c, Foxconn zgodnie z żądaniem Apple przestał produkować iPhone 5c.

Apple iPhone 5C - pudelka w fabryce 2

Zaprezentowany 10 września smartfon iPhone 5c, miał być dla Apple kluczem do sukcesu w segmencie urządzeń budżetowych. Gigant z Cupertino chciał przede wszystkim zdobyć nim potężny i nadal niepodbity przez Apple rynek chiński. iPhone 5c, który jest tak naprawdę iPhone’m 5 w plastikowej obudowie – okazał się najwyraźniej niezbyt udanym produktem. Wygórowana cena, którą Apple obdarzyło ten smartfon sprawiła, że Chińczycy (zresztą nie tylko oni) wolą kupić coś tańszego, np. opartego o Android lub Windows Phone, niż płacić za 5c. Wielbiciele marki Apple podejmując decyzję zakupową bardzo często wybierają iPhone 5 zamiast 5c.

Już w październiku pisałem, że Apple zmniejszyło produkcję iPhone 5c. Kilka dni temu media obiegła kolejna informacja, że „Jabłuszko” obcina produkcję iPhone 5c z 50,000 sztuk dziennie, do zaledwie 8,000. Dzisiejsze doniesienia wskazują, że Apple całkowicie zaprzestało produkcji 5c w fabryce Foxconn, mieszczącej się w chińskim mieście Zhengzhou. Taśmy produkcyjne tego zakładu mają się teraz skupić na iPhone 5s, który w odróżnieniu od 5c sprzedaje się znakomicie.

Oczywiście finanse Apple są nadal niezagrożone, jednak firma w kwestii dywersyfikacji swojego smartfonowego portfolio – poniesie chyba wielką klęskę. Czy jednak „ciągnięcie” finansów w oparciu o jeden smartfon w dłuższej perspektywie nie okaże się zgubne?

Źródło