Android 4.4 KitKat

Google ART – czyli środowisko uruchomieniowe, które dwukrotnie przyspiesza odpalanie aplikacji w systemie Android 4.4 KitKat

Wraz z Androidem 4.4 KitKat Google eksperymentalnie wprowadziło całkowicie nowe środowisko uruchomieniowe dla aplikacji, o nazwie ART. Google, po batalii sądowej z Oracle, w której kością niezgody było aktualne, androidowe środowisko uruchomieniowe bazujące na Javie (Dalvik), postanowiło stworzyć coś zupełnie nowego. Co daje ART?

Android 4.4 KitKat

Dalvik, na bazie którego domyślnie działają teraz wszystkie androidowe sprzęty, odpowiada za uruchamianie aplikacji. Dalvik korzysta z mechanizmu JIT (Just-In-Time), który w czasie rzeczywistym kompiluje wszystkie appki. ART ma zupełnie inny mechanizm o nazwie AOT (Ahead-Of-Time), który kompiluje programy już w momencie instalacji. Efektem takiego stanu rzeczy jest przyśpieszenie czasu uruchomienia wszystkich programów – i to nawet dwukrotnie. Funkcja jest szczególnie przydatna w urządzeniach z ograniczonymi zasobami sprzętowymi.

Google ART - Android 4.4 KitKat

Co ważne, ART jest już w tej chwili dostępny w systemie Android 4.4 KitKat, wystarczy go tylko włączyć. Aby to zrobić musimy wejść w Ustawienia, a potem w Opcje programisty. Tam znajdziemy opcję, która odpowiada za wybór środowiska uruchomieniowego. Mamy tam do wyboru Dalvik oraz ART. Zresztą, możecie to zobaczyć na powyższych zrzutach ekranu. Po wybraniu ART, będziemy musieli zrestartować naszego Nexusa 5, który przez dość długi czas będzie przerabiać nasze aplikacje.

Nie wiem, czy po wybraniu ART zauważycie różnice w czasie odpalania aplikacji – ale według mnie chyba warto skorzystać z tej nowej funkcjonalności. Jestem pewien, że w przypadku większych programów prędkość uruchamiania będzie bardziej zauważalna.

Źródło


  • frf

    w swoim note 3 9005 nie mam tej opcji? i co /? a mam nadroid 4,4,2, pisalem do samsung pl to mi kazali oddac do serwisu zeby mi nowy soft wgrali , barany sakd sie biora to nie wiem,
    a najnowsza aktualizaqcj abyla na z serii f4

    • http://smartfan.pl/ Noob

      Obstawiam, że Samsung zablokował ART, bo wtedy cały ten jego balast, czyli TouchWiz i inne aplikacje – mogłyby nie działać.