HTC Nexus 9 (HTC T1)

Google Nexus 9 z 64-bitowym chipem Tegra K1?

Wszyscy z utęsknieniem czekamy, aż Google zaprezentuje najnowszą, 8.9″ odsłonę swojego tabletu, model Nexus 9 (oczywiście sprzęt wchodząc do sklepów może się nazywać zupełnie inaczej). W sieci pojawił się dzisiaj przeciek, który rzuca nieco światła na Nexusa 9, bo dzięki niemu możemy poznać mały, aczkolwiek bardzo istotny skrawek specyfikacji tego sprzętu.

Nexus 9 - CPU-Z

Na łamach jednego z portali technologicznych pojawił się zrzut ekranu z aplikacji CPU-Z. Pewnie spora część z was wie, że CPU-Z to appka, służąca do testowania sprzętowych podzespołów. Jak sami możecie zobaczyć CPU-Z został odpalony na Nexusie 9, a z wyciągniętych przez niego danych możemy odczytać, że ten tablet ma na swoim pokładzie oparty o 64-bitową architekturę chipset Nvidia Tegra K1.

Jeśli dane się potwierdzą, to w Nexusie 9 znajdziemy SoC Tegra K1, taktowany zegarem o częstotliwości aż 2.5 GHz. Według Nvidii ten układ jest aż 1.5x szybszy, niż podobne chipy konkurencji. Tegra K1 posiada 192-rdzeniowy GPU, zbudowany na podstawie desktopowej architektury Kepler oraz rdzenie Nvidia Cuda.

Według innych plotek Nexus 9 ma posiadać 8.9″ ekran o rozdzielczości 1440 x 2048 pikseli (proporcje 4:3, 281 ppi) oraz 8 Mpix kamerę. Czy ten sprzęt faktycznie pojawi się z taką specyfikacją (o ile się w ogóle pojawi) – powinniśmy przekonać się już wkrótce. Przypominam, iż Google najprawdopodobniej planuje też następcę smartfona Nexus 5 – model Motorola Nexus X.

Aktualizacja (6.X.2014): No i mamy pierwsze zdjęcie, przedstawiające HTC Nexusa 9 (nazwa robocza HTC T1).

HTC Nexus 9 (HTC T1)

Niestety możemy na nim zobaczyć wyłącznie tył tego tabletu. Widać, że T1 będzie mieć podobny design, co Nexus 7, włączając w to matową, tylną pokrywę. Nie zmieniło się także logo Nexus, które nadal jest umieszczone pośrodku. W lewym górnym rogu widać też obiektyw kamery z fleszem LED. Przypominam, że Nexus 9 wraz z Nexusem 6 zadebiutuje najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.