Google Play Games

Google Play Games – googlowski serwis gier na Androida

Pewnie większość z Was zna takie serwisy z grami, jak Steam, czy też Origin. Okazuje się, że Google szykuje bardzo zbliżoną usługę, która prawdopodobnie zostanie „ochrzczona” nazwą Google Play Games.

Google Play Games

Google swoją nową usługę ma zamiar zaprezentować już za kilka dni, na konferencji Google I/O. Skąd jednak już teraz wiadomo, że gigant z Mountain View planuje coś takiego? Spece z portalu AndroidPolice dorwali się do najnowszego pliku APK Google Play services. Rozbierając go kawałek po kawałku, znaleźli w kodzie wiele wzmianek, informujących o nadchodzącej usłudze Play Games.

Google Play Games

Czego możemy się spodziewać po Play Games?

Usługa z pewnością zaoferuje to, czego w androidowych grach bardzo mocno brakowało, czyli przechowywania danych w chmurze. Teraz, gdy stracimy wszystkie dane w telefonie, albo zdecydujemy się zmienić nasz smartfon na inny – po ponownej instalacji danej gry, w którą graliśmy już wcześniej, przywrócone zostaną nasze zapisy (save’y). Przyda się to także w przypadku, kiedy „pykamy” sobie w jedną gierkę na kilku urządzeniach. Od teraz wszystkie zapisy stanu gry (wykonywane przez nas na różnych smartfonach/tabletach), będą się na bieżąco synchronizować i uaktualniać.

W Google Play Games nie zabraknie też takich funkcji, jak „lobby” (poczekalnia), osiągnięcia (achievements), tabele punktowe/liderów, chat wewnątrz gier, zaproszenia, dobieranie drużyny (matchmaking) itp. Dostępne mają być także powiadomienia, które będą kontrolowane poprzez kręgi w Google+.

Google Play Games - ikona

Oczywiście nie wszystkie gry będą wspierane przez nową usługę. Google stosowną ikoną (podobną do tej, którą widać powyżej) oznaczy te, które współpracują z Play Games.

Nie wiem jak Wam, ale mi (nałogowemu graczowi) takie rozwiązanie rodem z konsol i pecetów, bardzo przypadnie do gustu. Zresztą, już teraz Android powoli wchodzi w fazę, w której zaczyna coraz silniej konkurować z klasycznymi konsolami. Niektórzy producenci (jak np. Nintendo) już przystosowują swoje produkty, aby obsługiwały androidowe appki.

Wracając do tematu Google Play Games, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że usługa zostanie zaprezentowana na konferencji Google I/O, która rozpoczyna się 15 maja. Także tam powinniśmy zobaczyć kolejną odsłonę Androida, 4.3 Jelly Bean.

Źródło: AndroidPolice