Google – logo

Google podało swoje wyniki finansowe za Q3 2014 – gigant ma się dobrze, ale zysk z reklam spada

Google to gigantyczna firma, która swoimi zyskami mogłaby przewyższyć budżet niejednego państwa. Najnowsze wyniki finansowe firmy, chociaż w gruncie rzeczy są pozytywne, to niestety na niektórych udziałowców Google rzuciły cień strachu.

Google - logo

Po publikacji wyników finansowych kurs akcji Google spadł o 3%, dlaczego? Chociaż Google w trzecim kwartale 2014 zarobiło aż 16.52 miliarda $ (w Q3 2013 było to 13.75 miliarda $, więc wzrost jest niezły), to inwestorzy i tak się martwią. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że wydatki firmy w ostatnim czasie dość mocno wzrosły. Google zatrudniło ostatnio aż 3000 nowych pracowników, z czego aż 46% przypadło na dział badań i rozwoju. Oliwy do ognia dodaje fakt, że Google jest coraz trudniej utrzymać stałe zyski z reklam, czyli głównego źródła pieniędzy dla tej firmy. Z kwartału na kwartał spadają stawki za kliknięcia w reklamy (CPC), więc włodarze i inwestorzy Google mają o czym myśleć.

Naturalnie w chwili obecnej nie ma jeszcze nad czym płakać, bo Google ma się świetnie. Firma jest warta ok. 350 miliardów $, a na kontach bankowych tego wyszukiwarkowego giganta znajduje się 60 miliardów $. Google jest zresztą nadal pod względem przeszukiwania zasobów internetu – największym graczem, a w niektórych krajach (jak np. Polska) niekwestionowanym monopolistą.