YouTube na Windows Phone

Google potwierdza, że blokuje nową aplikację YouTube dla Windows Phone (aktualizacja)

Zaledwie dwa dni temu Microsoft udostępnił zaktualizowaną wersję swojej aplikacji do obsługi YouTube na Windows Phone. Niestety program (ponownie) nie został zaakceptowany przez Google i to pomimo faktu, że obydwie firmy podobno wspólnie nad nim pracowały.

YouTube na Windows Phone

O całej aferze Google-Microsoft-YouTube pisałem na łamach SmartFan.pl w połowie maja. Google prosiło wtedy Microsoft o usunięcie appki YouTube ze swojego sklepu, bo została stworzona niezgodnie z zasadami (nie wyświetlała reklam Google). Oczywiście Microsoft usłuchał się giganta z Mountain View, a obydwie firmy miały współpracować nad stworzeniem nowej, lepszej aplikacji, która byłaby zgodna z regułami narzucanymi przez Google.

Niestety jak widzicie coś „nie pykło” i Google znowu  ma pretensje do Microsoftu. Tym razem jednak ten wyszukiwarkowy potentat działa dużo ostrzej, bo zablokował wyświetlanie filmów w microsoftowym programie (wchodząc na stronę aplikacji w sklepie Microsoft Windows Phone Marketplace sami możecie zobaczyć, jak użytkownicy psioczą, że YouTube nie działa). Co na to Google?

Zależało nam aby zapewnić użytkownikom i twórcom doskonałe wrażenia z użytkowania YouTube i zgodność pomiędzy urządzeniami, dlatego pracując z firmą Microsoft chcieliśmy zbudować w pełni funkcjonalną aplikację YouTube dla Windows Phone, opartą o HTML5. Niestety, Microsoft nie dokonał niezbędnych aktualizacji, które miały umożliwić pełne i satysfakcjonujące korzystanie z YouTube, a zamiast tego ponownie udostępnił program YouTube, który narusza nasze warunki korzystania z usługi, dlatego został wyłączony. Cenimy naszą szeroką społeczność programistów i dlatego prosimy wszystkich, aby stosowali się do tych samych wytycznych.

Zastanawiacie się pewnie jak to możliwe, że aplikacja nie spełnia warunków, skoro była tworzona wspólnie z Google? Niestety nie dowiemy się pewnie czy zawaliło Google, a może Microsoft – albo dwie firmy jednocześnie. Gigant z Redmond już poinformował, że pracuje z Google nad naprawą tego problemu. Szkoda tylko, że nie wiemy kiedy pojawi się kolejna „naprawiona” appka i czy na pewno będzie działać.

Dlaczego Google samo nie stworzy programu do obsługi YouTube na Windows Phone (tak, jak np. dla Apple iOS)? Według przedstawicieli firmy platformą Microsoftu jest póki co zainteresowanych zbyt mało użytkowników, aby się tym zajmować. Dziwne, prawda?

Aktualizacja: Oficjalna aplikacja YouTube dla Windows Phone znowu pojawiła się w WP Marketplace. Niestety, nie ma ona już tylu funkcjonalności, co wersja zakazana przez Google. Appkę dość mocno „wykastrowano”, przez co straciła natywną możliwość odtwarzania. Za jej pomocą możemy jedynie przeglądać listy filmów i mamy dostęp do swoich subskrypcji, jednak wybranie jakiegoś wideo spowoduje… że zostaniemy przekierowani na stronę www YouTube. Wygląda więc na to, że użytkownicy Windows Phone będą musieli poszukać alternatywnych rozwiązań, bo to zaproponowane przez Microsoft jest raczej mało funkcjonalne.

Źródło: ZDNet