LG Nexus 5 – kamera

Google pracuje nad nowym API kamery Androida z obsługą plików RAW

Google pracuje nad zupełnie nowym API (Application Programming Interface) kamery systemu Android, który da użytkownikom możliwość zapisu nieskompresowanego i nieprzerobionego algorytmami pliku RAW. To jednak nie wszystko.

LG Nexus 5 - kamera

Ślady nowego API można znaleźć w dzienniku twórców Androida. Zmiana datowana na 11 października (tuż przed premierą 4.4 KitKat), mówi o ukryciu nowego API, który nie jest jeszcze gotowy:

DO NOT MERGE: Hide new camera API.

Not yet ready.

Bug: 11141002

Termin pojawienia się zmian wskazuje, że Google chciało wprowadzić nowe API wraz z Androidem 4.4 KitKat, jednak z nieznanych nam powodów – programiści nie zdążyli go dokończyć.

W nieaktywnym kodzie Androida można znaleźć także klasę nowego API o nazwie „Android.hardware.photography„. Bardzo ciekawy jest jej opis, który ujawnia wspomnianą wcześniej możliwość zapisu plików RAW, a dodatkowo detekcję twarzy oraz tryb zdjęć seryjnych.

Jeśli Google wprowadzi te zmiany do systemu Android, będzie to kolejny krok w smartfonowym świecie, zmierzający do uśmiercenia cyfrowych aparatów kompaktowych. Co prawda zdjęcia seryjne i detekcja twarzy już dawno zostały wprowadzone przez niektórych producentów androidowego sprzętu (jak Samsung czy HTC), jednak zapis plików RAW to nadal rzadkość. Z plików RAW zadowolone będą te osoby, które „siedzą” już nieco w fotografii i same chcą edytować nieskompresowane i nieprzerobione przez urządzenie pliki, zamiast okrojonych JPEG’ów.

To nie wszystko, bo nowe API zawiera także obsługę odczepianych od urządzeń kamer. Nie wiadomo tak naprawdę po co Google wprowadza taką funkcję. Odczepiane kamery są już dostępne, np.  Sony QX10. Być może jest to pierwsza przymiarka do stworzenia modułowego smartfona Motoroli, o którym niedawno słyszeliśmy (Project ARA).

Nowe API ma być nie tylko kompatybilne z nowym sprzętem, ale także z urządzeniami, które powstały od początku grudnia 2012 roku. Może to sugerować, że te nowe funkcjonalności są już na ukończeniu i możemy je zobaczyć wraz z kolejną aktualizacją systemu 4.4 KitKat.

Aktualizacja (26.11.2013): Nasze domysły potwierdziły się. Gina Scigliano, czyli rzecznik prasowy Google poinformowała, że firma faktycznie planuje udostępnić więcej funkcji w API androidowej kamery. Google przede wszystkim da większe możliwości programistom, którzy będą mogli jeszcze bardziej wnikać w kod aplikacji aparatu i wprowadzać nowe funkcjonalności. W Androidzie natywnie pojawi się też możliwość przechwytywania plików RAW oraz zdjęć seryjnych. Kiedy zmiany zostaną wprowadzone? „Wkrótce”.

Źródło


  • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    To czekam na aktualizację do Nexus’5 :)