Nexus 5 – Android L, zrzut ekranu 6

Google udostępniło Android L dla Nexusa 5 i Nexusa 7 (2013)

Google, które wczoraj zaprezentowało Android L, dzisiaj udostępniło obraz (ROM) tego nowego systemu dla posiadaczy smartfona Nexus 5 oraz tabletu Nexus 7 (2013, wersja z samym Wi-Fi). Nowe oprogramowanie jest już do ściągnięcia ze strony Google (link w źródle tego tekstu).

Google Android L

Google oczywiście ostrzega, że Android L nie jest jeszcze ukończonym oprogramowaniem i został udostępniony wyłącznie do celów programistycznych. Wszyscy jednak dobrze wiemy, że z nowego softu skorzystają nie tylko programiści, ale też zwykłe osoby – bo kto przecież zabroni przeciętnemu użytkownikowi Nexusa 5 instalowania Androida L.

Z podobnego założenia wyszedłem także i ja, więc pozwoliłem sobie na instalację Android L na moim Nexusie 5. Szczerze powiedziawszy jestem mile zaskoczony, że wszystko działa naprawdę płynnie. Spodziewałem się, że będzie sporo przycinek i niedoróbek, a tak naprawdę system wygląda na mocno dopracowany. Oczywiście gdzieniegdzie zdarzają się wpadki, czasami coś się wysypie, ale raczej „w mało uczęszczanych miejscach”. Poniżej możecie zobaczyć kilka zrzutów ekranu, które udało mi się wykonać podczas krótkiego testu nowego firmware.

Przypominam, że Andorid L powinien jako finalny soft zadebiutować dopiero jesienią (być może pod nazwą Lolipop), więc posiadacze reszty sprzętów z serii Nexus (które nie dostały „L”), będą musieli na niego jeszcze sporo poczekać. Nie wspomnę już o właścicielach innych smartfonów i tabletów, którzy na Android L zaczekają pewnie aż do końca roku. Oczywiście jest nadzieja w twórcach nieoficjalnego oprogramowania, którzy pewnie już w tej chwili tworzą swój soft na bazie Andka L.

Przypominam, że link do strony z plikami obrazu Androida L znajdziecie w źródle. Aby zainstalować ten soft trzeba mieć jednak odblokowany bootloader. Wszelkie instrukcje odnośnie flashowania nowego firmware Google umieściło na swoich stronach.


  • wiek

    mam pytanie? jeśli zainstalowałeś już andka L, to w przypadku udostępnienia oficjalnej wersji przez google czy telefon ją wykryje i zainstaluje przez ota.

    • http://smartfan.pl/ Noob

      Tego nie wiem, ale i tak podejrzewam, że nie będę się mógł doczekać OTA, więc znowu ściągnę plik i zainstaluję tak, jak Andorid L :)