android

Google usuwa 10 zainfekowanych aplikacji z Android Market

Kolejna czystka na Android Market, tym razem wujek Google usunął dziesięć programów zainfekowanych przez malware.

Android

Historia lubi się powtarzać, gdyż już nie pierwszy raz Google usuwa złośliwe oprogramowania z marketu, poprzednio było to aż 25 programów. Tym razem zainfekowane programy to głównie „doczepki” do gry Angry Birds, w postaci cheatów, kodów itp. Malware, jaki miały do siebie dołączony nosił nazwę „Plankton”, to zupełnie nowy rodzaj złośliwego oprogramowania, który potrafił się dobrze ukryć – i przez dwa miesiące nie wykrył go żaden antywirus.

„Plankton” działając w systemie wysyłał na serwer numer ID naszego telefonu oraz listę uzyskanych przywilejów, serwer odsyłał link do pliku .jar, który instalował się na naszym smartfonie – pozwalając na wykradzenie historii i ulubionych przeglądarki, a nawet danych naszego konta Google.

Google zdecydowanie musi coś zrobić z bezpieczeństwem na Android Market, czyniąc go niestety mniej otwartym. Jeśli tak dalej pójdzie – to w markecie może pojawić naprawdę złośliwe oprogramowanie, które „obrobi” całą masę użytkowników, wybuchnie skandal i Android straci swoją reputacje – a co za tym idzie, klientów.

Źródło: Pocketnow