Google Android Wear

Google zapowiada Android Wear, LG wyprodukuje dla niego smartwatch

Google ogłosiło, że pracuje nad Android Wear, czyli specjalną wersją systemu Android, przeznaczoną dla urządzeń noszonych na naszym ciele. Naturalnie pierwszym sprzętem, który wykorzysta ten zmodyfikowany OS, będzie smartwatch, czyli inteligentny zegarek.

Google Android Wear

Android Wear to miniaturowa wersja systemu Android, z którą mamy się komunikować m.in. za pomocą komend głosowych. W odpowiedzi nasz smartwatch oparty o Android Wear (AW) będzie się z nami komunikował zarówno za pomocą głosu, jak i swojego wyświetlacza. Co według Google AW może dla nas zrobić?

  • Podać przydatne informacje w momencie, kiedy ich potrzebujemy. Bogactwo aplikacji dostępnych na Android zapewni nam szerokie wsparcie dla mediów społecznościowych, wiadomości, ofert sklepowych, aplikacji fotograficznych itp.
  • Proste odpowiedzi na wypowiadane pytania. Po prostu powiedz „Ok Google” i zadaj pytanie, np. ile kalorii ma avocado, o której odlatuje twój samolot albo jaki był wynik meczu. Android Wear wykona także zadane przez nas komendy głosowe, np. wybierając zadany przez nas numer, wyśle wiadomość tekstową, zarezerwuje stolik w restauracji lub ustawi alarm.
  • Możliwość lepszego monitorowania twojego zdrowia i osiągów sportowych. Wykonaj swój trening i skorzystaj z przypomnień oraz podsumowań treningów. Twoje ulubione aplikacje sportowe mogą podawać realną prędkość, dystans oraz czas wysiłku fizycznego – wszystko na ekranie smartwatcha.
  • Twój klucz do świata multiekranów. Android Wear pozwoli na dostęp i kontrolę innych urządzeń wprost z twojego nadgarstka. Powiedz tylko „Ok Google” i odpal odtwarzacz muzyczny na twoim telefonie lub wyświetl film na telewizorze. Jest tu cała masa możliwości, które tylko czekają na odkrycie przez deweloperów.

Poniżej możecie obejrzeć oficjalne wideo, które promuje to nowe rozwiązanie. Na filmie widać smartwatch LG (ten kwadratowy) oraz inteligentny zegarek Motoroli (okrągły).

Google już udostępniło stronę internetową dla programistów, z której mogą oni ściągać narzędzia i biblioteki Android Wear, aby dostosowywać do niego swoje aktualne appki. Według giganta z Mountain View, programy dostępne obecnie na Android do dostosowania dla AW będą wymagały znikomej lub żadnej pracy.

Google w kwestii Android Wear już zawarło stosowne partnerstwa z takimi firmami jak Asus, HTC, LG oraz Samsung. Do tego grona dochodzą także producenci chipów: Mediatek, Qualcomm, Intel, Imagination oraz Broadcom. Smartwatche oparte o Android Wear są już w trakcie tworzenia i powinny pojawić się w sklepach jeszcze w tym roku.

LG dosłownie chwilkę po ogłoszeniu Android Wear przez Google, pokazało swój inteligentny zegarek LG G Watch. Zegarek LG według niepotwierdzonych informacji posiada 1.65″ ekran o rozdzielczości 280 x 280 pikseli, 512 MB RAM oraz 4 GB pamięci na dane. Sprzęt ma wejść do sprzedaży już w drugim kwartale tego roku.

LG G Watch

LG G Watch

W ślad za LG poszła także Motorola ze swoim Moto 360.

Motorola Moto 360

Moto 360

Motorola obiecuje, że jej smartwatch będzie wykonany z materiałów o najwyższej jakości. Jak przystało na zegarek, ma on mieć okrągły kształt, co w sferze tego typu produktów jest pewną nowością.

Oczywiście zegarek Motoroli będzie oparty o Android Wear i wykona wszystkie te funkcje, o których wspominało Google. Moto 360 będzie dostępny w sklepach na całym świecie. Jego debiut rynkowy zacznie się latem. Urządzenie w pierwszej kolejności trafi do USA.