NVidia-Tegra_II_logo

Gry zoptymalizowane dla NVidia Tegra 2 – chwytem marketingowym

Okazuje się, że gry „optymalizowane” pod układ NVidia Tegra 2 – to w wielu przypadkach zwykły marketing.

NVidia Tegra II - logo

Gdy pierwszy raz usłyszałem o grach optymalizowanych specjalnie dla układów Tegra 2, pomyślałem, że to świetna wiadomość, gdyż będą one działać jeszcze płynniej i wydajniej. Najdalej w tej kwestii poszła firma Gameloft – która stworzyła sporo gier, dających się uruchomić wyłącznie na smartfonach z Tegrą 2. Okazuje się, że owa wyłączność gier dla układu Tegra 2 – nie ma nic wspólnego z optymalizacją, a jest jedynie zwykłym chwytem marketingowym, mającym pozwolić NVidii zagarnąć jak największą część rynku smartfonów.

Czy są na to jakieś dowody? Całkiem sporo, gdyż coraz więcej gier stworzonych „only for Tegra 2” – jest przez domorosłych programistów łamanych w taki sposób, iż można je odpalić nie tylko na smartfonach z układem Tegra 2 na pokładzie. Poniżej prezentuję grę Pinball HD, która została stworzona wyłącznie na układ Tegra, a jak możecie zobaczyć na filmie – jej złamana wersja działa wyśmienicie na smartfonie HTC Desire HD.

Gameloft do wielu gier, stworzonych rzekomo „wyłącznie dla układu Tegra”, wprowadził prosty kod, który sprawdza, czy urządzenie ma wbudowany owy układ – jeśli nie, to wywala nam piękny komunikat, że gra jest zoptymalizowana pod Tegrę, więc goodbye.

Wielka szkoda, że producenci gier dają sobie narzucać tego typu mechanizmy, wspierając w ten sposób monopolistyczne zapędy NVidii. Efektem jest m.in. brak wsparcia niektórych gier dla Samsunga Galaxy S II – o czym pisałem wczoraj.

Źródło: XDA-Developers