Open-webOS-logo-0

HP publikuje Open webOS 1.0

HP udostępniło kod źródłowy swojego systemu, webOS. Od teraz deweloperzy mogą zacząć tworzyć oprogramowanie dla tego systemu.

Open webOS

O tym, że HP przemianuje swój mobilny system, w system z otwarty – pisałem Wam pod koniec zeszłego roku. Po wielu wersjach beta, HP opublikowało wersję finalną swojego otwartego OS. Co to w ogóle oznacza, że webOS stał się oprogramowaniem otwartym (open source)? W dużym uproszczeniu – od teraz każdy programista, może pobrać jego kod źródłowy, zmodyfikować i odpalić np. na smartfonie lub telewizorze. HP pokusiło się nawet o nakręcenie filmu, demonstrującego działanie Open webOS na HP TouchSmart PC. Niestety, filmik jest mało „porywający” i trochę nudnawy, jednak i tak warto go obejrzeć, aby zobaczyć, jak wygląda system HP.

Swoją drogą, na pierwsze efekty programistów nie trzeba było zbyt długo czekać. Open webOS przeniesiono (przeportowano) już nawet dla smartfona Galaxy Nexus. Oczywiście działa on na Nexusie bardzo topornie i wymaga jeszcze dużo pracy – mimo wszystko, budzi nadzieję na to, że z OS da się jeszcze coś „ulepić”. Działającego pod kontrolą systemu Open webOS Galaxy Nexusa, możecie obejrzeć na poniższym filmie.

Źródło: HP