HTC Desire HD czy Samsung Galaxy S?

Początkowo dla laika wybór może być oczywisty – przecież HTC Desire HD jest jednak nowszy od Samsung Galaxy S. Niestety sprawa nie jest wcale taka oczywista, jak by się mogło wydawać. Postaram się przedstawić wszystkie za i przeciw tych dwóch modeli, aby ułatwić potencjalnym nabywcom decyzję co do zakupu. Zobaczymy, kto w takim zestawieniu, teście porównawczym wygra.

HTC Desire HD vs. Samsung Galaxy S

Jakość wykonania, waga i wymiary
Remis – Galaxy S: 122 x 64 x 9.9mm; 118g
Remis – Desire HD: 123 x 68 x 11.8 mm, 164g

Galaxy S jest krótszy, węższy i przede wszystkim chudszy niż Desire HD. Dodatkowym atutem Samsunga jest to, że waży sporo mniej od HTC. Z drugiej strony HTC wydaje się być wykonany lepiej, niż Samsung – HTC jest z metalu, co jest zaletą, ale jednocześnie wadą. W tej kwestii pozostaje mi uznać remis.

Wyświetlacz
Zwycięzca – Galaxy S: 4″, 800x480px Super AMOLED
Przegrany – Desire HD: 4.3″, 800x480px LCD

Owszem, Desire HD ma większy ekran, niż Galaxy S, jednak według wielu opinii tak wielki ekran, jaki ma HTC jest ciężko obsługiwać jedną ręką. Gdy ktoś nie ma ogromnej dłoni i długich palców – to ciężko mu będzie trzymając jedną ręką Desire HD wciskać niektóre funkcje na drugim końcu ekranu, co może być dość irytujące. Galaxy S jest natomiast pod tym względem bardziej ergonomiczny. Z drugiej strony większy ekran w HTC da z pewnością więcej frajdy z oglądania filmów itp. Jeśli chodzi o „zachowanie” ekranów na słońcu – to w tym aspekcie sprawiedliwe będzie danie remisu. Zarówno ekran AMOLED w Galaxy S, jak i LCD w Desire HD są dobrze widoczne na słońcu. Kolejnym aspektem przemawiającym za wygraną Samsunga w kwestii wyświetlacza, jest to, że wg. producenta ekran AMOLED jest 20% jaśniejszy, zużywa 20% mniej energii i odbija o 80% mniej światła słonecznego, niż jego poprzednie wersje.

Osiągi

Remis – Galaxy S: 1GHz CPU, 512MB RAM
Remis – Desire HD: 1GHz Qualcomm 8255 Snapdragon, 768MB RAM

Desire HD ma więcej pamięci, niż Galaxy S, jednak procesor Samsunga jest wydajniejszy, szczególnie jeśli chodzi o grafikę. Po upgrade w Samsungu wersji Android z 2.1 na 2.2 – Galaxy S powinien zdecydowanie górować wydajnością nad Desire HD.

Pamięć
Zwycięzca – Galaxy S: 16GB/8GB + MicroSD(do 32GB)
Przegrany – Desire HD: 1.5GB + MicroSD(do 32GB)

Wewnętrzna pamięć telefonu jest ważna przy korzystaniu z Androida. Niektóre aplikacje po prostu nie pozwalają, aby je instalować na zewnętrznej karcie pamięci. Pamięć wewnętrzna w Desire HD to tylko 1.5GB, która może dość szybko się skończyć przy intensywnym instalowaniu oprogramowania. W tej rundzie zwycięża zdecydowanie Samsung.

Kamera
Zwycięzca – Galaxy S: 5MP, przednia kamera do rozmów wideo, nagrywanie HD 720p
Przegrany – Desire HD: 8MP, flesz LED, nagrywanie HD 720p

Zdecydowanie za zwycięzcę w tej kwestii uznaję Samsunga, dlaczego? Ponieważ HTC swoje urządzenie „wykastrował” z przedniej kamery do rozmów wideo, co jest według mnie niedopuszczalne, gdyż sporo osób kupując taki telefon chce używać wideo rozmów. Z drugiej strony Desire HD ma aparat aż 8MP i co ważne – podwójny flesz LED. Warto jednak pamiętać (zawsze i wszędzie), że ilość MP nie przekłada się bezpośrednio na jakość zdjęć.

Obsługa klienta, serwis
Zwycięzca – Desire HD
Przegrany – Galaxy S

W tej kwestii zwycięża HTC, ma o niebo lepszą obsługę klienta. Serwis Samsunga w wielu aspektach pozostawia sporo do życzenia. W tej kwestii zdecydowanie zwycięża HTC Desire HD.

Łączność
Remis(+) – Galaxy S: Wi-Fi (802.11b/g/n), Bluetooth 3.0, DLNA
Remis – Desire HD: Wi-Fi (802.11b/g/n), Bluetooth 2.1, DLNA

Urządzenia w kwestii łączności są praktycznie identyczne. Samsung co prawda posiada BT w wersji 3.0, jednak ta wersja nie jest jeszcze powszechnie używana. Fajnie, że w Galaxy jest Bluetooth 3.0 – ale jego użyteczność pozostawiam ocenie użytkowników. Faktem jest, że BT 3.0 daje w przyszłości więcej możliwości, niż 2.1. W tej kwestii rozstrzygam jednak remis – ze wskazaniem na Galaxy.

Cena
Zwycięzca – Galaxy S: na dzień dzisiejszy cena w najtańszym sklepie internetowym to  1644zł
Przegrany – Desire HD: na dzień dzisiejszy cena w najtańszym sklepie internetowym to 2299zł

Oczywiście te modele można znaleźć jeszcze taniej, choćby na aukcjach. Faktem jednak jest, że HTC jako nowinka jest o dużo droższa niż Samsung. Tę rundę z ogromną przewagą wgrywa Samsung.

Werdykt
Zwycięzca – Galaxy S
Przegrany – Desire HD

Galaxy S wydaje się być jednak lepszym telefonem, niż HTC Desire HD. Przewaga jest widoczna prawie we wszystkich aspektach – a przede wszystkim w cenie. Za HTC przemawia jedynie lepsza obsługa klienta i serwis. Mimo wszystko decyzja jest trudna, ale mam nadzieję, że te zastawienie pomoże w wyborze.