HTC HD2 z Firefox OS

Na HTC HD2 można uruchomić nawet Firefox OS

HTC HD2 to smartfon, który swoją premierę miał w październiku 2009 roku i pierwotnie wystartował z niewspieranym już systemem Microsoftu, Windows Mobile 6.5 Professional. Można jednak uznać, że urządzenie jest chyba najbardziej żywotnym smartfonem, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Do tej pory powstały na niego porty m.in. takich systemów, jak Android 4.1 Jelly Bean, Ubuntu oraz Windows RT. Jak się zaraz przekonacie, dołączył do nich właśnie kolejny system – Mozilla Firefox OS.

HTC HD2 z Firefox OS

Firefox OS to system, który został stworzony specjalnie na potrzeby mało wymagających urządzeń. Może się więc okazać, że na HTC HD2 spisze się on całkiem nieźle (bo przecież urządzenie ma dość słabe bebechy). Oczywiście, port tego OS’a jest dopiero w początkowej fazie rozwoju, więc nie jest jeszcze w pełni funkcjonalny. Według programistów, którzy go stworzyli, w tej chwili nie działa w nim sporo funkcji.

Co w HTC HD2 z zainstalowanym Firefox OS nie działa?

  • sieć komórkowa (smartfon nie wykrywa karty SIM)
  • dźwięk (jest bardzo cichy)
  • kamera (sporadycznie działa)
  • pamięć masowa

Nad czym trwają prace?

  • przywrócenie wykrywania karty SIM
  • mapa klawiszy
  • możliwość wyboru typu instalacji i mapy klawiszy w instalatorze Aroma

Oczywiście to dopiero jedna z pierwszych wersji portu, możemy się więc spodziewać, że już wkrótce wyjdą następne, bardziej dopracowane. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda Firefox OS na HTC HD2, możecie pooglądać zrzuty ekranu w poniższej galerii.

Gdyby jakiś posiadacz HTC HD2 chciał wypróbować na swoim smartfonie system Firefox OS – link do odpowiedniego wątku na forum XDA-Developers, znajdzie w źródle tego tekstu. Są tam wszelkie niezbędne pliki i instrukcje, z których trzeba skorzystać, aby odpalić OS Mozilli. Swoją drogą, HTC HD2 zasługuje już chyba na miano smartfonowego Frankensteina.

Źródło: XDA-Developers