HTC M7 – prawdopodobne zdjęcie prasowe

HTC M7 z kamerą Ultrapixel?

HTC borykające się z coraz większymi problemami finansowymi, jeśli chce wyjść z opresji, potrzebuje naprawdę solidnego smartfona na rok 2013. Jak się okazuje, takim urządzeniem może być model M7, wyposażony w technologię Ultrapixel.

HTC M7 - prawdopodobne zdjęcie prasowe

Prawdopodobne zdjęcie prasowe HTC M7

Premiera HTC M7 odbędzie się prawdopodobnie już za dwa tygodnie, więc internet aż huczy od plotek i domysłów na temat tej słuchawki. Według jednej z nich, ten nowy smartfon tajwańskiego producenta ma wykorzystywać innowacyjną technologię w swojej kamerze – Ultrapixel. Na czym ona polega?

Tradycyjne kamery, które są montowane w większości współczesnych smartfonów, wykorzystują filtr Bayera, cóż to takiego? Jest to kolorowa, mozaikowa warstwa pokrywająca matrycę aparatu, dzięki której pojedyncze piksele przechwytują tylko jeden, podstawowy kolor. To właśnie dzięki temu filtrowi kamera w naszym aparacie może z trzech barw złożyć kolorowy obraz. Niestety, przez takie rozwiązanie większość aparatów fałszuje nieco rzeczywistość, gdyż filtr Bayera jest zbudowany w następujących proporcjach: 50% to kolor zielony, 25% czerwony, 25% niebieski. Oznacza to, że na 13 MP matrycy znajdziemy 6.5 miliona pikseli zielonych oraz 3.25 miliona barwy czerwonej i niebieskiej. Brakujące piksele są „dorabiane” poprzez interpolację (specjalny algorytm, który na podstawie sąsiadujących pikseli tworzy dodatkowy, nieistniejący wcześniej pikselek). Niestety, im więcej automatyki w aparacie, tym obraz mniej odwzorowuje rzeczywistość. A co ma do tego technologia Ultrapixel?

Sensor w HTC M7 ma się składać z trzech warstw pikseli, ułożonych jedna na drugą. Poszczególne warstwy mają być zbudowane wyłącznie z pikseli jednego z kolorów podstawowych (RGB). Każda z warstw będzie zawierać 4.3 milionów pikseli, więc obraz z niej złożony – ma doskonale odwzorowywać rzeczywistość. Ultrapixel eliminuje zjawisko nadreprezentatywności zielonych pikseli, obecnego w sensorach opartych o filtr Bayera.

Ultrapixel i filtr Bayera

Ultrapixel (góra) i filtr Bayera (dół)

Domysły nt. technologii Ultrapixel w M7 dodatkowo potwierdza fakt, że HTC na swojej stronie internetowej zamieścił ciekawą infografikę. Według niej produkty tajwańskiego producenta na rok 2013 mają oferować „nowe doświadczenia związane z dźwiękiem i kamerą”. Czy Ultrapixel okaże się prawdą? Przekonamy się już 19 lutego, kiedy to M7 ma zostać oficjalnie zaprezentowany. Tymczasem wspomnianą infografikę możecie obejrzeć sobie poniżej.

HTC - infografika (kamery na rok 2013)

Źródło: GSMArena, Wikipedia, PhoneArena