HTC – spadki

HTC – najgorsze wyniki kwartalne od 8 lat

HTC opublikowało wyniki finansowe za czwarty kwartał 2012 roku. Niestety, skala spadków zysków netto firmy w tym okresie poraża swoją wielkością.

HTC - spadki

Szef HTC w opublikowanym kilka dni temu wywiadzie powiedział, że czarne dni dla firmy już minęły – a na horyzoncie są lepsze czasy. Niestety, zanim dla tajwańskiego producenta nadejdą lepsze dni, trzeba jeszcze przełknąć gorzką pigułkę zeszłorocznej porażki.

Zysk netto za czwarty kwartał ubiegłego roku całkowicie nie trafił w prognozy, spadając aż o 91% (licząc rok do roku). Jeśli mamy być konkretni, wyniósł on 34.48 miliona $ (w porównaniu do 379 milionów $ w roku 2011). Jest to najgorszy zysk kwartalny, jaki firma zanotowała od ośmiu lat. Jeśli chodzi o przychód, to jest on z grubsza zgodny z oczekiwaniami analityków, i w Q4 2012 wyniósł 2.07 miliarda $.

Pomimo optymistycznych komunikatów płynących od CEO giganta, Petera Chou – analitycy nie są wcale aż tak pozytywnie nastawieni. Według nich marketingowy wizerunek HTC jest daleko w tyle za Samsungiem i Apple, co w prostej linii przekłada się na gorszą sprzedaż. Jeśli HTC tego nie zmieni, to niestety nic nie wyjdzie ze zmiany trendu i firma nadal będzie pozostawać daleko w tyle za konkurencją.

Źródło: Reuters


  • Zyga

    Mam nadzieję, że odbiją się od dna – bo to świetna firma ze świetnymi smartfonami. Już wolę, żeby np. Huawei albo ZTE upadło niż HTC.