HTC Nexus 9

HTC Nexus 9 – cena, specyfikacja i pierwsze zdjęcie

Już wcześniej w tym roku pojawiały się plotki, że to nie Asus stworzy dla Google nowy tablet z linii Nexus, a tajwański producent, firma HTC. Według informacji serwowanych przez portal Android Police, kolejny tablet dla Google stworzy właśnie HTC, a będzie nim Nexus 9.

HTC Nexus 9

Dzisiaj pojawiły się w zasadzie wszystkie informacje, dotyczące Nexusa 9 (lub jakkolwiek ten tablet ma się nazywać). Nazwa kodowa tego nowego sprzętu to Volantis (lub Flounder). Przeciek zdradza, że Nexus 9 ma mieć 8.9″ ekran o dość dziwnej rozdzielczości, wynoszącej 2048 x 1440 pikseli. To dość spore odstępstwo od całej poprzedniej linii tabletów Nexus, która miała proporcje ekranu 16:10. Co prawda specyfikacja twierdzi, że mamy tu proporcje wynoszące 4:3, jednak rozdzielczość kiepsko do tego pasuje (coś jest tu więc nie tak).

HTC Nexus 9 - specyfikacja

Dane techniczne, które widzicie powyżej, należą do urządzenia o nazwie kodowej Volantis. Można z niej wyczytać, że tablet jako CPU używa 64-bitowego chipu Nvidia Tegra K1, wspieranego przez 2 GB RAM-u. W kwestii pamięci we wnętrzu znajdzie się jej 16 lub 32 GB. Jako aparat w Nexus 9 zamontowano 8 Mpix kamerę z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) oraz 3 Mpix kamerkę z przodu urządzenia.

Tablet ma posiadać także „bezszczelinową, aluminiową konstrukcję” oraz dwa frontowe głośniki stereo (na powyższych renderach raczej ich nie widać). Nexus 9 ma mierzyć 226.3 x 151.9 x 7.9 mm i ważyć 418 gramów (wersja z samym Wi-Fi) lub 427 gramów (wersja dodatkowo wyposażona w 4G LTE).

A teraz najważniejsze, czyli cena. Przeciek ujawnia, że Nexus 9 w wariancie 16 GB (z samym Wi-Fi) ma kosztować 399$ (ok. 1225 zł), natomiast sprzęt z 32 GB pamięcią na dane, to już koszt 499$ (ok. 1530 zł). Może to oznaczać, że wersje z łącznością 4G LTE będą kosztować powyżej 600$, czyli praktycznie tyle samo co iPad mini. To dość dziwne posunięcie, bo przecież do tej pory linia Nexus oferowała naprawdę niskie ceny. Czyżby Google miało odejść od tego założenia i podnieść te kwoty?

Według Android Police tablet Volantis zostanie pokazany dopiero w czwartym kwartale tego roku. Nie powinniśmy się go więc spodziewać podczas przyszłotygodniowej konferencji Google I/O. Portal zarzeka się także, że ten przeciek jest prawdziwy a Nexus 9 był już widziany w siedzibie Google.  Mimo wszystko traktujcie tą informację z dużym przymrużeniem oka. Według mnie jest tu trochę za wiele nieścisłości (jak np. proporcje ekranu).