HTC – logo

HTC notuje pierwszą stratę kwartalną w historii firmy

HTC zaprezentowało dzisiaj swoje oficjalne wyniki finansowe, obejmujące trzeci kwartał bieżącego roku. Zgodnie z negatywnymi oczekiwaniami, wyniki okazały się bardzo złe – a firma po raz pierwszy w swojej historii odnotowała stratę kwartalną.

HTC - logo

Strata netto jak na warunki korporacyjne nie jest ogromna (wynosi ok. 101 milionów $), jednak obrazuje ona powolne staczanie się firmy w niebyt finansowych strat. Jeśli chodzi o dochód tego tajwańskiego producenta, to w Q3 2013 wyniósł on ok. 1.6 miliarda $. Strata operacyjna wyniosła z kolei ok. 119 milionów $.

Zaprezentowane dzisiaj przez HTC wyniki finansowe są sporo niższe od tych, których spodziewali się analitycy finansowi. Dochód giganta (liczony rok do roku) spadł aż o 33%. To pierwsze, tak złe wyniki HTC od 2002 roku, kiedy to udziały firmy miały swój publiczny debiut.

Co dalej? Czwarty kwartał powinien być dla HTC nieco lepszy. Końcówka roku, która zbiega się z szaleństwem świątecznych zakupów, skłania konsumentów do wydawania sporych zasobów gotówki, co tym samym mocno poprawia budżety takich firm, jak HTC (któż by nie chciał dostać np. HTC One w prezencie pod choinkę).

Niestety, jeśli gigant niczego w swoim działaniu nie zmieni, to czekają go kolejne „chude kwartały”, które w efekcie mogą zaowocować bankructwem tego tajwańskiego giganta. HTC w dalszym ciągu popełnia wiele błędów – m.in. nie potrafi stworzyć konkurencyjnego, budżetowego smartfona (jego tzw. „budżetowe” słuchawki plasują się raczej w średnim segmencie cenowym, a ceny „średniaków” podchodzą pod flagowce). A może Microsoft, który jest w trakcie finalizowania zakupu Nokii – będzie wkrótce chciał kupić także i HTC?

Źródło: HTC