HTC One (M8)

HTC One (M8) oficjalnie zadebiutował – 5″ ekran 1080p i podwójna kamera

Chociaż wiemy o nim już praktycznie wszystko, to dopiero dzisiaj został oficjalnie zaprezentowany. Oto HTC One (M8), znany też jako The All New HTC One oraz HTC One 2014. Jak wygląda specyfikacja tego sprzętu i z czego została wykonana jego obudowa?

HTC One (M8)

HTC chwali się, że jednolita obudowa HTC One (M8) została w 90% wykonana z metalu. To dość ważny parametr, bo poprzedni One miał w sobie „tylko” 70% metalu. Dzięki tak dużej zawartości aluminium HTC One (M8) uzyskał jeszcze smuklejszy wygląd. Smartfon mierzy 146.4 x 70.6 x 9.4 mm i waży 160 gramów.

HTC One (M8) - tył

Lepszy jest oczywiście także i ekran, który urósł z 4.7″ do 5″, jednak jego rozdzielczość pozostałą na tym samym poziomie i wynosi 1080p. Technologia w jakiej wykonano matrycę to Super LCD3, natomiast zagęszczenie pikseli wynosi tu 441 ppi. Ekran chroni szkło ochronne Gorilla Glass 3.

HTC One (M8) - biały

Na froncie urządzenia znalazło się oczywiście miejsce na osławione już głośniki stereo BoomSound. Według HTC w modelu One (M8) są one o 25% głośniejsze, niż w zeszłorocznym One.

HTC One (M8) - miedziany

Jeśli chodzi o moc obliczeniową, mamy tu ten sam chipset, który siedzi w Sony Xperii Z2, czyli Snapdragona 801 taktowanego zegarem 2.3 GHz (cztery rdzenie Krait 400, Adreno 330 oraz 2 GB RAM’u). W kwestii pamięci na dane w sprzedaży będą dwie wersje – z 16 i 32 GB. Tą powierzchnię będzie można dodatkowo rozszerzyć kartą pamięci microSD (do 128 GB).

HTC One (M8) - wszystkie boki

Oczywiście jak przystało na wszystkie, tegoroczne flagowce – jako system służy tu Android w wersji 4.4 KitKat. HTC dodatkowo wyposażyło ten OS w nową wersję swojej nakładki, czyli Sense 6. Jedną z fajniejszych funkcji jakie tu mamy jest Motion Launch. Dzięki niemu możemy szybko odpalić kamerę lub odblokować smartfon, nawet bez potrzeby jego uprzedniego włączania. Wystarczy, że weźmiemy One (M8) do rąk i ułożymy w pozycji horyzontalnej (panoramicznej) oraz wciśniemy przycisk podgłaszania, a odpali się nam kamera. Podwójne „tapnięcie” ekranu lub przejechanie palcem od dołu do góry spowoduje jego wybudzenie ze stanu czuwania. Z kolei jeśli nasz smartfon jest zablokowany, możemy go podnieść i przejechać palcem po lewej stronie ekranu, a odpali się okno widgetów. Ta sama czynność, tylko wykonana po prawej stronie ekranu – spowoduje włączenie BlinkFeed.

Dodam jeszcze, że Sense 6 zostało umieszczone także na Google Play, co ma w przyszłości ułatwić jego aktualizacje. Dla nowego Sense nie trzeba będzie czekać na upgrade całego firmware. Nowa nakładka po prostu pobierze się nam z ze sklepu Google.

HTC One (M8) - kolory

Tajwański producent wprowadził też do One (M8) nowy, ekstremalny tryb oszczędzania energii. HTC obiecuje, że dzięki niemu możemy przedłużyć działanie naszego smartfona o kolejne 30 godzin – i to przy 10% poziomie naładowania ogniwa. Jeśli już przy akumulatorku jesteśmy, to dodam, że ma on pojemność 2600 mAh, czyli niezbyt wiele.

HTC One (M8) - player

A teraz kwestia, któa pewnie większość z was interesuje najbardziej, czyli kamera. HTC One (M8) dysponuje 4 MP kamerą z 1/3″ sensorem, którego piksele mają wymiary 2 mikronów. Obiektyw kamerki dysponuje światłosiłą na poziomie f/2.0. Oczywiście nad aparatem głównym znajduje się druga kamera, której zadaniem jest zbieranie informacji o głębi fotografowanej sceny. Funkcja ta, którą nazwano Duo Camera – mierzy odległości między fotografowanymi obiektami, dzięki czemu możemy uzyskać na fotografiach fajny efekt rozmycia. Efekt ten można dowolnie edytować i to nawet wtedy, gdy zdjęcie zostało już zrobione.

HTC One (M8) - kamera

Szczerze mówiąc kamera na tym etapie wygląda mizernie. Tylko 4 MP może i są dobre na ekran przeciętnego monitora, jednak do wydruku lub sprzętów o dużych rozdzielczościach (powyżej 2688 х 1520 pikseli, bo właśnie takie zdjęcia tworzy One (M8)), może to się okazać za mało. Także funkcja edytowania rozmycia naszych zdjęć nie jest niczym nowym. Posiada ją zarówno Galaxy S5 jak i Xperia Z2.

Co gorsza, HTC One (M8) w odróżnieniu od swojego poprzednika – został pozbawiony optycznej stabilizacji obrazu (OIS). Wątpię, aby cyfrowa stabilizacja mogła nadgonić ten brak. Co do flesza, to tak jak w iPhone 5S mamy tu podwójny flesz LED, który dysponuje dwiema temperaturami barwowymi – ciepłą i zimną. Takie rozwiązanie (w przypadku użycia doświetlenia) pomaga nadać naszym fotografiom bardziej naturalnych barw.

HTC postarało się za to w kwestii ustawiania ostrości. Autofokus w One (M8) ustawia się w czasie zaledwie 0.3 s, co jest sporym udoskonaleniem.

Sprzęt pojawi się w sklepach w trzech kolorach: srebrnym, szarym oraz złotym. HTC One (M8) oczywiście będzie dostępny także i w Polsce. Nasza rodzima premiera tego sprzętu odbędzie się 31 marca. Wprowadzenie sprzętu do sklepów nastąpi w kwietniu. Niestety ceny nowego One jeszcze nie znamy.


  • https://www.facebook.com/pages/Nazir/129553720567082 Nazir

    Co do wyglądu Htc to świetna robota i taki chciałbym mieć Nexus’5 ale cóż wersja z nakładkami to dyskwalifikacja dla mnie jak inne konkurencyjne smartfony .

    Tak czy siak od dnia jak kupiłem Windows Phone Nokia Lumia 1520 , mój Nexus’5 z Android poszedł w odstawkę i nie wiem czy kupię kolejny Android Phone .

    Jedno co mnie irytuje to że Google blokuje nam w Polsce dostęp do zakupu sprzętu w wersji Google Edition w Google Play a dystrybutorzy Htc , Sony i Samsung w Polsce nie oferują w sprzedaży oficjalnej tych modeli przez co u mnie dostają minus i omijam szerokim łukiem takich producentów i ich sprzęt z Android wybierając MS