HTC One mini i HTC One

HTC One mini oficjalnie: ekran 720p i kamera UltraPixel

To nareszcie nie są plotki! HTC oficjalnie zaprezentowało dzisiaj swój najnowszy, androidowy smartfon, model HTC One mini. Jak już zapewne wiecie One mini to fizycznie mniejsza wersja flagowego One.

HTC One mini i HTC One

HTC One (po lewej) i HTC One mini (po prawej)

Co HTC upchnęło w One mini? Zacznę od jednej z najważniejszej rzeczy, czyli ekranu. Zamontowano tu 4.3” matrycę o rozdczielczości 720×1280 pikseli (w klasycznym One jest 4.7” 1080p). Pewnie obawy budziła obudowa, bo z przecieków tak naprawdę nie wynikało, czy jest z plastiku, czy może z metalu. Całe szczęście HTC nie “pojechało po jakości” i w One mini mamy ten sam, aluminiowy korpus, który znajdziemy w One. Co do wagi i grubości, mini waży 122 gramy i mierzy 9.25mm w najgrubszym punkcie.

HTC One mini - czarny

Kolejną ważną cechą One mini jest jego dwurdzeniowy chipset, Snapdragon 400 z procesorem o taktowaniu 1.4GHz. Oczywiście nie jest to tak mocny układ jak Snapdragon 600 z One, jednak jestem pewien, że wydajność tej słuchawki będzie w zupełności wystarczająca. We wnętrzu umieszczono także 1GB RAM, co jest wielkością zadowalającą jak na “średniaka”, jednak nikt by się nie pogniewał, gdyby HTC zainstalowało tu o gigabajt więcej.

HTC One mini - muzyka

Oczywiście kluczowym elementem flagowego HTC One jest jego kamera UltraPixel. W One mini HTC też zastosowało technologię UltraPixel z sensorem o wielkości 1/3”. Niestety, tajwański producent nieco “wykastrował” aparat, bo nie ma w nim optycznej stabilizacji obrazu. Jeśli chodzi o front, mamy tam 1.6MP kamerę do rozmów wideo.

HTC One mini - srebrny

Producenta można pochwalić za przeprojektowanie głośników stereo, które są umieszczone w tych samych miejscach co w One, jednak każdy z nich ma teraz osobny wzmacniacz. Oczywiście jak przystało na HTC, jest tu też obecna technologia Beats Audio.

HTC One mini - czarny

A teraz coś, co z pewnością przekreśli HTC One mini w oczach wielu osób. Smartfon ma co prawda 16GB pamięci wewnętrznej, jednak nie ma tu slotu na kartę microSD. Wychodzi więc na to, że potencjalny użytkownik będzie musiał ograniczyć się właśnie do owych 16GB. Jeśli chodzi o zasilanie, mamy tu 1800mAh niewymienną baterię, która jednak mogłaby być trochę większa.

HTC One mini - srebrny

Co z systemem? HTC dostarczy do sklepów One mini z zainstalowaną najnowszą wersją Androida, czyli 4.2 Jelly Bean. Oczywiście interfejs OS’a będzie bardzo mocno zmodyfikowany, m.in. przez nakładkę HTC Sense UI. Nie zabraknie też funkcji HTC BlinkFeed, która teoretycznie powinna dostarczyć użytkownikowi zawsze najświeższe informacje.

HTC One mini pojawi się na wybranych rynkach już w sierpniu. Miejmy nadzieję, że obejdzie się bez zbędnych opóźnień, które to miały miejsce podczas wchodzenia do sklepów HTC One. Według Tajwańczyków mini trafi globalnie do sklepów dopiero we wrześniu. Do dyspozycji będą dwa warianty kolorystyczne: srebrny i czarny. Cena póki co nie została ujawniona.

Aktualizacja: Wiadomo już nawet, ile smartfon ma kosztować. W niektórych brytyjskich sklepach można się dowiedzieć, że za One mini będzie trzeba zapłacić 380 funtów, czyli ok. 1890 zł. Według mnie to zupełnie nieopłacalna cena, w ramach której można kupić dużo lepsze, flagowe urządzenia. Oczywiście jak to bywa z pierwszymi ofertami, ich ceny mogą być mocno przesadzone. Poczekajmy więc na wejście tej słuchawki do sklepów. Na pocieszenie poniżej możecie obejrzeć oficjalny film, prezentujący HTC One mini.

Źródło: HTC