HTC One vs Apple iPhone 5 – porównanie kamer

HTC One vs Apple iPhone 5 – porównanie aparatów

Jedną z najbardziej reklamowanych funkcji HTC One, jest jego 4 MP aparat UltraPixel. To właśnie on, dzięki znakomitej światłoczułości matrycy, potrafi (według producenta) przechwycić świetne zdjęcia, nawet w słabym świetle. Jak kamera One wypada w porównaniu z iPhone 5?

HTC One vs Apple iPhone 5 - porównanie kamer

Tajwański producent chce chyba zakończyć „megapikselową wojnę”. Większość chociaż trochę uświadomionych konsumentów wie, że to wcale nie ilość megapikseli w aparacie się liczy, a fizyczna wielkość przetwornika na który pada światło oraz powierzchnia jego pikseli. Technologią UltraPixel, której HTC użyło w One – stosuje zupełnie inną metodę przechwytywania obrazu. Zamiast 13 MP, niewielkiego przetwornika stworzonego z mozaiki kolorów podstawowych, mamy tu trzy warstwy (6.5 megapikseli zielonych, 3.25 czerwonych i tyle samo niebieskich) ułożone jedna na drugą.

HTC One - wielkość pikseli

To oczywiście nie jedyne zalety kamerki HTC One. Gabaryty pojedynczych pikseli w aparacie One są dużo większe (2.0 µm), niż na przetwornikach w smartfonach innych producentów (Lumia 920: 1.4 µm, 808 PureView: 1.4 µm). Całości dopełnia optyczna, dwukierunkowa stabilizacja obrazu oraz jasny obiektyw o światłosile f/2.0.

HTC One - jasność obiektywu

Czy wszystkie, powyższe funkcjonalności pozwolą HTC One wygrać z Apple iPhone 5 w pojedynku na kamery? Zobaczcie sami (każde zdjęcie w galerii składa się z dwóch innych, na górze zawsze jest fotografia przechwycona One, a na dole iPhone 5). Ostrzegam jednak, że wersja oprogramowania One, którym robiono zdjęcia nie była finalna. Może się więc okazać, że sklepowy One będzie robić jeszcze fajniejsze fotografie.

Oglądając powyższą galerię w większości przypadków już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, który smartfon zrobił lepsze zdjęcie. Według mnie (i nie tylko) – lepsze jakościowo fotografie wykonuje One. Kolory na zdjęciach tajwańskiego produktu mają przede wszystkim ładniejsze i bardziej naturalne kolory. iPhone 5, chociaż radzi sobie całkiem nieźle, to i tak przejaskrawia barwy. Oczywiście zdjęcia wykonane One mają mniej detali (z uwagi na mniejszy, 4 MP sensor), jednak nadrabiają to małymi szumami.

Niestety, powyższy test kamer nie został przeprowadzony w profesjonalny i dogłębny sposób. Brakuje mi porównania fotografii wykonanych w naprawdę słabym świetle, np. w nocy albo o zmierzchu. Niestety, na tego typu pojedynki pewnie będziemy musieli poczekać do pierwszych, pełnych recenzji urządzenia. Gdyby ktoś miał ochotę zobaczyć inne zdjęcia oraz film nagrany HTC One, zapraszam do mojego wcześniejszego artykułu.

Źródło: CNET Asia