htc-sensation-vs-samsung-galaxy-s-2-vs-lg-swift-2x

HTC Sensation vs Samsung Galaxy S II vs LG Swift 2X (Optimus 2X)

Obecnie na rynku obserwujemy wysyp super-smartfonów, wszystkie mają dość podobne parametry – ale który jest najlepszy? Postaram się na te pytanie odpowiedzieć, porównując topowe urządzenia.

HTC Sensation kontra Samsung Galaxy S II kontra LG Swift 2X

Chociaż modele HTC Sensation, Samsung Galaxy S II, oraz LG Swift 2X – nie są jeszcze dostępne na polskim rynku (nie licząc aukcji internetowych), to i tak warto je porównać. Lada dzień (tydzień, miesiąc) wszystkie te smartfony pojawią się w oficjalnej dystrybucji w Polsce, i powstanie pytanie – co wybrać? Mam nadzieję, że niniejsze porównanie pomoże w wyborze tego najlepszego, i najbardziej odpowiadającego smartfona.

Pragnę nadmienić, że całe zestawienie jest dziełem portalu Pocket-lint, SmartFan.pl tylko to przetłumaczyło (z niewielkimi zmianami). Cały pojedynek opiera się głównie na „papierowych danych” i na konkretne opinie – należy zaczekać do ukazania się pierwszych recenzji sklepowych egzemplarzy.

Gabaryty i wykonanie
1 miejsce: Galaxy S II – 125.3 x 66.1 x 8.49mm, 116g
2 miejsce: Sensation – 126.1 x 63.2 x 11.3mm, 148g
3 miejsce: Swift 2X – 123.9 x 63.2 x 10.9mm, 139g

Swift 2X jest lżejszy i mniejszy od Sensation, dlaczego więc zajął dopiero trzecie miejsce? W tym zestawieniu nie były brane pod uwagę tylko gabaryty i waga, ale i jakość wykonania. HTC zastosowało w Sensation zdecydowanie lepsze materiały, niż LG. Smartfon od HTC został wykonany (jako jedyny z tej trójki) z solidnego aluminium. Pozostałe dwa smartfony są wykonane z plastiku, i biorąc je do ręki – od razu czuć różnicę, w porównaniu z Sensation. Dlaczego więc to S II wygrał ten pojedynek? Jakość jego wykonania, chociaż nieco gorsza, niż HTC – jest wręcz doskonała, jeśli chodzi o gabaryty i wagę. Smartfon jest nieporównywalnie cieńszy, niż dwa pozostałe i bardzo lekki, co pozwoliło mu nieznacznie wygrać pojedynek z HTC.

Wyświetlacz
1 miejsce: Galaxy S II – 4.3″, 800×480, Super AMOLED Plus
2 miejsce: Sensation – 4.3″, 960×540, Super LCD
3 miejsce: Swift 2X – 4″, 800×480, LCD

Na papierze, zwycięzcą tego pojedynku powinien zostać HTC Sensation, a to ze względu na to, że jego wyświetlacz ma najlepszą rozdzielczość z całej trójki. Niestety, doświadczenie w dziedzinie wyświetlaczy HTC – nie jest tak duże, jak Samsunga i LG. Ekran Sensation nie przedstawia aż tak dobrze barw, jak pozostałych dwóch smartfonów. Najlepiej wypada w tej kwestii S II, którego ekran wygląda wręcz przepięknie – chociaż najlepsze odwzorowanie kolorów zapewnia Swift 2X. To na S II multimedia i gry wyglądają najlepiej i nie przeszkadza w tym wcale fakt, że ekran Galaxy ma mniej pikseli, niż ekran Sensation.

Sprzęt
1 miejsce: Sensation – 1.2GHz Snap. MSM8260, 768MB RAM
2 miejsce: Galaxy S II – 1.2GHz Tegra 2, 1GB RAM
3 miejsce: Swift 2X – 1GHz Tegra 2, 512MB RAM

Wszystkie trzy smartfony posiadają dwurdzeniowe procesory, jednak i tak w tej kwestii dało się wyłonić zwycięzcę. Nie zostało do tej pory potwierdzone, czy i w jakich krajach Galaxy S II, będzie posiadać układ Tegra 2. Nie zmienia to faktu, że Tegra 2 ustępuje pod względem graficznym chipsetowi Snapdragon, montowanemu w Sensation. Smartfon od HTC posiada układ graficzny Adreno 220, który sprawuje się lepiej, niż ULP GeForce GPU w Tegrze 2. Niestety HTC Sensation posiada nieco mniej pamięci RAM, niż Galaxy S II, lecz to nie zmienia faktu, że to właśnie model HTC wygrywa zestawienie. Na końcu zostaje Swift 2X – posiada mniej RAMu, niż S II. Przypominam, że Galaxy S II może ukazać się też z układem Exynos 4210, który sprawuje się w pierwszych testach sporo gorzej, niż Tegra 2.

Kamery
1 miejsce: Sensation – 8MP tylna, 2MP przednia, 1080p video
1 miejsce: Swift 2X – 8MP tylna, 1.3MP przednia, 1080p video
1 miejsce: Galaxy S II – 8MP tylna, 2MP przednia, 1080p video

Wszystkie kamery w trzech smartfonach sprawowały się na podobnym, bardzo dobrym poziomie, dlatego też w tej rundzie ogłaszam remis. Wszystkie trzy modele potrafią kręcić filmy w jakości FullHD, i nie ma się co w tej kwestii rozpisywać, nad brakującym 0.7MP w przedniej kamerce Swift 2X, gdyż jest to fakt całkowicie pomijalny. Na żadnym z opisywanych modeli użytkownik nie powinien się zawieźć pod względem robienia zdjęć i kręcenia filmów. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś więcej – lepiej kup lustrzankę i kamerę wideo.

Oprogramowanie
1 miejsce: Sensation – Android 2.3 + Sense 3.0
2 miejsce: Galaxy S II – Android 2.3 + TouchWiz 4.0
3 miejsce: Swift 2X – Android 2.2 + LG UI

Pod względem oprogramowania nie ma problemu z obsadzeniem ostatniego miejsca. Swift 2X fabrycznie jest dostarczany z systemem Android 2.2 Froyo, a pozostałe dwa smartfony z 2.3 Gingerbread. Należy jednak pamiętać, że LG na pewno zaktualizuje swój smartfon do Gingerbread, jednak stan obecny jest taki a nie inny. LG posiada też dość nieciekawy interfejs użytkownika. Jeśli chodzi o miejsce pierwsze – interfejs użytkownika Sense, instalowany w Sensation, już nie raz pokazał, że jest sprawdzony i dobrze pasuje do systemu Android. Niestety TouchWiz Samsunga mało kogo zachwyca, co powoduje, że S II zajmuje w naszym zestawieniu drugie miejsce.

Pamięć
1 miejsce: Galaxy S II – 16/32GB + microSD
2 miejsce: Swift 2X – 8GB + microSD
3 miejsce: Sensation – 1GB + microSD

Galaxy S II zniszczył w tym zestawieniu konkurencję, oferując (w zależności od wersji) 16, lub 32GB pamięci wewnętrznej, która dodatkowo może być rozszerzona przez kartę microSD. LG z przyzwoitym wynikiem 8GB uplasował się na drugim miejscu. Na szarym końcu znalazł się niestety Sensation, który ma zaledwie 1GB wbudowanej, wewnętrznej pamięci dostępnej dla użytkownika. Kupując Sensation – musimy się od razu wyposażyć w dość dużą kartę microSD, bo z 1GB nic nie zdziałamy.

Bateria
1 miejsce: Galaxy S II – 1650mAh
2 miejsce: Sensation – 1520mAh
2 miejsce: Swift 2X – 1500mAh

Baterie we wszystkich modelach są bardzo porównywalne, nie warto sobie zawracać głowy różnicą 20mAh między modelami Sensation i Swift 2X. Z pojemności wynika, że Galaxy S II powinien jednak wycisnąć troszkę więcej, niż pozostałe smartfony. Nie jest to jednak pewne, gdyż trzeba poczekać na pierwsze testy tych smartfonów.

Łączność
1 miejsce: Galaxy S II – NFC
2 miejsce: Sensation – brak NFC
2 miejsce: Swift 2X – brak NFC

Wszystkie trzy smartfony pod względem łączności różnią się jedynie tym, czy posiadają łączność NFC, czy też nie. Całe zestawienie można by uznać za remisowe, jednak tylko S II posiada łączność NFC. Nie wiadomo, czy w naszym kraju ktoś z tego skorzysta, np. podczas płatności bankowych – jednak można mieć nadzieję, że banki, posiadające niezwykle zasobne portfele – pokuszą się w niedługim czasie o wprowadzenie do życia płatności przez NFC. Te starcie wygrywa Galaxy S II.

Cena
Galaxy S II – 2299zł (?)
Sensation – ?
Swift 2X – 1799zł (?)

Ceny wszystkich modeli w naszym kraju to jeszcze wielka zagadka. Podawane przeze mnie ceny pochodzą z ofert przedsprzedażowych jednego z polskich sklepów, i nie wiadomo, czy będą miały związek z rzeczywistością. Cena HTC Sensation w Polsce – to jeszcze większa zagadka. Na rozstrzygnięcie tej rundy będziemy musieli sporo poczekać.

Podsumowanie
1 miejsce: Galaxy S II
2 miejsce: Sensation
3 miejsce: Swift 2X

W całym pojedynku trzeba niestety wyłonić przegranych, ale i zwycięzcę. Dobrze jednak wiedzieć, że trzy porównywane smartfony – są bardzo dobrymi urządzeniami, i którykolwiek wybierzesz – będziesz zadowolony. Ostatnie, trzecie miejsce zajął LG Swift 2X, smartfon co prawda posiada dobry procesor, niezłą kamerę, sporo pamięci wewnętrznej i świetny ekran – ale mimo wszystko, prawie za każdym razem minimalnie odstawał od pozostałych dwóch smartfonów.

Zwycięzcą pojedynku został Galaxy S II, który posiada doskonały ekran i ogromną ilość pamięci wewnętrznej. Trzeba jednak przyznać, że różnice między pierwszym i drugim miejscem są minimalne, zarówno Sensation, jak i Galaxy S II – mają swoje świetne i nieco mniej świetne strony. Warto poczekać, aż w sieci ukażą się pierwsze recenzje sklepowych wersji tych smartfonów – wtedy będzie można na 100% rozstrzygnąć, kto w tym zestawieniu jest zwycięzcą.

Źródło: Pocket-lint