Firmy

HTC traci pozycję na rzecz Samsunga, Nokia wciąż prowadzi

Samsung przejął od HTC pozycję czwartego (jeśli chodzi o udział w globalnym rynku smartfonów) producenta mobilnych urządzeń.

Firmy

Dostawy słuchawek Samsunga zwiększyły się w 2010 roku o zawrotne 318.2%, koreański potentat sprzedał aż 23 miliony urządzeń. HTC w 2010 sprzedał 21,5 miliona smartfonów, co dało wzrost wysokości 165.4%.

Efektem tych wyników jest to, iż HTC stracił czwartą pozycję jeśli chodzi o udział w globalnym rynku smartfonów, osiągając udział na poziomie 7.1%, natomiast udział Samsunga na rynku wzrósł do 7.6%.

Różnica w udziale na rynku między Samsungiem a HTC to jedynie 0.5%, jednak jeszcze mniejsza różnica dzieli firmę RIM (która znajduje się na drugim miejscu) i Apple (trzecie miejsce) – bo jedynie 0.4%. Niekwestionowanym liderem pozostaje jednak Nokia, która dzierży aż 17% światowego rynku smartfonów – ponad dwa razy więcej, niż RIM ze swoim BlackBerry.

Kluczem do sukcesu Samsunga jest oczywiście Samsung Galaxy S, który w 2010 roku sprzedał się w liczbie 10 milionów sztuk. HTC niestety trochę odpuścił ze swoją innowacyjnością, przez co nie był w stanie solidnie konkurować z Galaxy S.

Apple jest bliski pobicia pozycji RIM, w USA słuchawki od Apple sprzedają się jak ciepłe bułeczki, marketing Jobsa działa tam wyjątkowo dobrze. Nokia, nawet mimo swoich sporych kłopotów – ciągle trzyma się na pierwszym miejscu, i nic nie wskazuje na to, aby straciła tę pozycję nawet w 2011 roku.

W 2010 roku sprzedano na świecie łącznie 302,6 miliona smartfonów. Oznacza to, że co 21 osoba na świecie posiada smartfon, ciekawe jak sytuacja będzie wyglądać na koniec 2011 roku.

Źródło: pocektnow.com