htc – logo

HTC: trzeci kwartał zyskowny, chociaż sprzedaż spadła

HTC właśnie podało wyniki finansowe za trzeci kwartał tego roku. Zła wiadomość jest taka, że tajwański producent odnotował w tym okresie gorszą sprzedaż swoich produktów. Dobrą wiadomością jest fakt, że HTC pomimo gorszej sprzedaży – i tak przyniosło zyski.

htc - logo

Przychód giganta w trzecim kwartale 2014 roku wyniósł 1.38 miliarda $, z czego zysku było 21.1 miliona $. Dla porównania w poprzednim, drugim kwartale HTC przyniosło 2.15 miliarda $ przychodu, z czego zysk wyniósł 75.5 miliona $. Q3 2014 jest więc gorszy, jednak nadal zyskowny.

HTC największy spadek sprzedaży zanotowało w lipcu, bo w porównaniu z poprzednim rokiem spadła ona o 33%. Mimo wszystko sierpień 2014 okazał się o 10% lepszy, niż sierpień 2013. Wrzesień niestety ponownie okazał się spadkowy, bo w porównaniu z tym samym miesiącem roku 2013 – spadek wyniósł 7.9%. Według ekspertów winę za taki stan rzeczy ponosi Apple i premiera iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus.

HTC pod względem wypuszczanych smartfonów nadal odstaje od konkurencji. Co prawda światło dzienne ujrzały takie sprzęty, jak Butterfly 2, Desire 610, Desire 820 oraz Desire 510, jednak wciąż jest to za mało. Tajwański producent praktycznie nie istnieje w segmencie low-endowym.

HTC swoją szansę widzi w czwartym kwartale, kiedy to w związku ze świętami bożonarodzeniowymi sprzedaż wszelkiej maści sprzętu elektronicznego drastycznie rośnie. W perspektywie są też niezaprezentowane jeszcze sprzęty, jak HTC One (M8) Eye oraz tablet Nexus 9 (z chipem Nvidia Tegra K1). Mam nadzieję, że HTC w końcu wyjdzie na prostą, bo według mnie jest to jeden z bardziej wartościowych producentów na rynku.