htc – logo

HTC zakończyło 2013 rok ze stratą operacyjną i zyskiem netto

HTC podało dzisiaj to, na co czekali wszyscy inwestorzy oraz osoby zainteresowane losami firmy – czyli najnowsze wyniki finansowe obejmujące czwarty kwartał 2013 roku. Okazuje się, że firma zakończyła rok ze stratą operacyjną, ale udało się jej wyprowadzić zysk netto. Jak to możliwe?

htc - logo

Zysk netto HTC w Q4 2013 wyniósł 10.3 miliona $. Niestety został on uzyskany wyłącznie dlatego, że HTC sprzedało swój pozostały udział w firmie Beats Electronics, produkującej m.in. słuchawki.

Nie licząc pieniędzy ze sprzedaży Beats, finanse giganta wyglądają raczej ponuro. Kwartalna strata operacyjna wyniosła 52.7 miliona $, natomiast całkowity przychód za ten okres wyniósł 1.4 miliarda $. Zgłaszane przez HTC prognozy na Q1 2014 również nie wyglądają różowo, bo mają wynieść zaledwie od 1.12 do 1.18 miliarda $.

Oczywiście CEO HTC, Peter Chou – jest zwyczajowo optymistyczny i postrzega swoją firmę w pozytywnym aspekcie. W wyjściu z dołka HTC ma pomóc solidna linia urządzeń ze średniej półki, która ma być bardziej zyskowna. Według Chou firma pozostanie skupiona na tworzeniu najlepszych smartfonów i budowaniu atrakcyjnego portfolio sprzętów średniobudżetowych.

Słowa Chou zostały potwierdzone przez współzałożycielkę HTC i prezes firmy, Cher Wang. W wywiadzie dla Reuters powiedziała ona, że w poprzednim roku firma za mocno skupiała się na swoim jedynym flagowcu, zapominając o sprzętach ze średniej półki. Swoją drogą ciekawe, czy HTC pomyśli kiedyś także o smartfonach niskobudżetowych. Być może za rok będziemy słyszeć kolejną mowę na ten temat, ale tym razem mówiącą o braku zainteresowania urządzeniami z najniżej półki cenowej. Mam nadzieję, że HTC wie co robi i będzie potrafiło wykaraskać się z finansowej opresji.