Huawei – logo

Huawei nie będzie sprzedawać niektórych swoich produktów w USA

Podczas gdy większość producentów zabiega o zasobnych, amerykańskich konsumentów – Huawei postanowiło zrobić coś zupełnie odwrotnego. Ten największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego zdecydował, że nie będzie sprzedawać niektórych swoich produktów w USA.

Huawei - logo

Szef Huawei, Ren Zhengfei w jednym z wywiadów oświadczył, że przez oskarżenia o cyberszpiegostwo Huawei zdecydowało się wycofać ze Stanów Zjednoczonych. Amerykański rząd wiele razy oskarżał Huawei, że swoim sprzętem szpieguje na rzecz Chin. Doszło nawet do tego, że USA chciało poprzez odpowiednie regulacje prawne zablokować sprzedaż sprzętu tego producenta. Pewnie większość z Was wie, że Huawei to nie tylko smartfony, ale także cała masa urządzeń telekomunikacyjnych dla odbiorców biznesowych, modemów, routerów itp.

Sprzęt produkowany przez Huawei miał być podobno obładowany tzw. backdoorami i innym wyposażeniem wywiadowczym, który pozwalał chińskiemu rządowi w łatwy sposób przeprowadzać cyberataki na obiekty w Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku rozpoczęło się nawet oficjalne śledztwo, które sugerowało, że niepewny łańcuch dostaw sprzętu telekomunikacyjnego zagraża rosnącemu poziomowi bezpieczeństwa USA.

Warto dodać, że aktualny CEO Huawei, Ren Zhengfei – to emerytowany major Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i członek Komunistycznej Partii Chin. Być może to właśnie przez tego typu powiązania USA tak bardzo obawiają się sprzętu produkowanego przez Huawei.

Ren w dzisiejszym wywiadzie wspomniał jednak, że smartfony Huawei sprzedają się w USA bardzo dobrze. Możemy także przypuszczać, że ten chiński producent nadal będzie je tam sprzedawać, a wycofanie z rynku dotyczy tylko pozostałego sprzętu telekomunikacyjnego.

Źródło