Huawei – logo

Huawei opublikowało wyniki finansowe za 2013 rok, dochody giganta wzrosły o 8%

Huawei podało dzisiaj swoje wyniki finansowe za 2013 rok. Okazuje się, że firma miała kolejny, świetny rok, bo globalne dochody giganta w porównaniu z 2012 rokiem wzrosły o 8%.

Huawei - logo

Całkowity, globalny dochód podawany przez Huawei wyniósł 39.6 miliarda $, co w porównaniu do 35.4 miliarda $ w 2012 roku daje 8% przyrost. Na czym zarabia Huawei? Aż 75% dochodu tego chińskiego giganta pochodzi od rozsianych po całym świecie operatorów komórkowych, którym Huawei oferuje swoje usługi i rozwiązania technologiczne. Firma wydaje zresztą sporo na badania i rozwój, bo w zeszłym roku poszło na ten cel około 5.4 miliarda $. W sam rozwój sieci 5G Huawei planuje do 2018 roku zainwestować 600 milionów $.

Niestety jak zaznacza CFO i córka współzałożyciela Huawei, Cathy Meng, ciągle za mało pieniędzy pochodzi ze sprzedaży smartfonów, a na tym polu jest jeszcze ogromne pole do wzrostów. Według raportu finansowego aż 66% całego dochodu Huawei pochodzi z terenów spoza Chin. Nie trudno zresztą zauważyć, że firma ciągle stara się zwiększać swoją obecność i rozpoznawalność marki poza Państwem Środka. Widać to szczególnie podczas mobilnych targów, jak np. CES, gdzie Huawei było bardzo widoczne. Nie inaczej będzie podczas przeszłomiesięcznych targów MWC, gdzie Huawei również zaprezentuje swoje nowe produkty – m.in. własny, 8-rdzeniowy chipset oraz ultracienkie smartfony serii P. Co prawda jeszcze na to trochę za wcześnie, ale jeśli Huawei bardziej rozwinie skrzydła w sferze smartfonów – być może zeszłoroczny wynik finansowy i w tym roku zostanie pobity.