Huawei – logo

Huawei opublikowało wyniki finansowe za 2012 rok – 33% wzrost zysków

Huawei opublikowało swój raport finansowy za ubiegły rok. Okazuje się, że wyniki firmy są znakomite – zysk netto w porównaniu z rokiem 2011 wzrósł o 33%.

Huawei - logo

Według szefostwa firmy, tak duży wzrost zysku udało się osiągnąć m.in. dzięki ograniczeniu kosztów, zwiększeniu efektywności oraz skupieniu się na konsumentach. Zysk netto tego chińskiego producenta w 2012 roku wyniósł aż 2.5 miliarda dolarów. Co ważne, wzrosły także globalne przychody ze sprzedaży – wyniosły 35.4 miliarda dolarów, czyli o 8% więcej, niż w roku 2011.

Skąd w głównej mierze Huawei czerpie swoje zyski? Okazuje się, że aż 70% pochodzi ze współpracy firmy z wiodącymi operatorami komórkowymi na całym świecie. Współpraca polega głównie na rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej.

Kierownictwo firmy szczególnie cieszy fakt, że wszystkie trzy grupy biznesowe Huawei przyniosły zyski. Consumer Business (elektronika użytkowa), Enterprise (rozwiązania dla przedsiębiorstw) oraz Carrier Network (rynek operatorski) kontynuowały stabilny wzrost. Co ciekawe, 66% zysków Huawei pochodzi spoza terytorium Chin (gdzie firma ma swoją główną siedzibę). Oczywiście dla tego komunikacyjnego giganta większość zysków i tak płynie z regionu Azji i Pacyfiku (17.85 mld dolarów), jednak zaraz potem plasuje się  Europa, Bliski Wschód i Afryka (12.45 mld dolarów) oraz Ameryka Płn. i Płd. (5.11 mld dolarów). W Chinach Huawei osiągnęło przychody na poziomie 11.84 miliarda dolarów.

Huawei ma zamiar kontynuować tendencję wzrostową. Szef finansów firmy, Cathy Meng przewiduje, że w 2013 roku wzrost zysków sięgnie od 10 do 13%. Czy te optymistyczne prognozy okażą się prawdzie? O tym przekonamy się dopiero za rok.

Źródło: Huawei