Google – smartfony

IDC: w 2013 roku producenci dostarczyli ponad miliard smartfonów

Listopadowe prognozy IDC potwierdziły się. Analitycy z tej firmy opublikowali właśnie raport, według którego producenci smartfonów dostarczyli w ubiegłym roku zawrotną ilość ponad miliarda tych urządzeń.

Google - smartfony

Jeśli mamy być dokładni, wyliczenia IDC wskazują na 1.004.200.000 sprzedanych na całym świecie smartfonów. Taki wynik jest aż o 38.4% lepszy niż ten osiągnięty w 2012 roku. Co było głównym motorem tak dużych wzrostów? Główny wpływ na to miał rosnący popyt na tanie smartfony oraz tzw. phablety, czyli smartfony z dużymi przekątnymi ekranu. Warto jednak podkreślić, że IDC jako przeważający wpływ uznaje sprzedaż tanich smartfonów na dużych rynkach (chińskim oraz indyjskim).

Jak w 2013 roku wyglądały dostawy poszczególnych producentów? Co nie dziwi, nadal liderem pozostaje Samsung, który dzięki sporemu popytowi na smartfony high-endowe oraz bogate portfolio low-endowych dostarczył aż 313.9 miliona tych urządzeń, osiągając udział w światowych dostawach na poziomie 31.3%. Mimo wszystko dane IDC pokazują, że w czwartym kwartale 2013 roku, w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku Samsung stracił nieco ze swoich udziałów.

Jeśli chodzi o Apple, w 2013 roku było to drugi pod względem dostaw producent. Gigant z Cupertino w 2013 roku miał 15.3% udziału w globalnym rynku smartfonów, sprzedając 153.4 miliona egzemplarzy tych urządzeń. Firma niestety osiągnęła (licząc rok do roku) najmniejszy wzrost sprzedaży ze wszystkich producentów.

Huawei i Lenovo zajmują odpowiednio trzecie i czwarte miejsce zestawienia. Huawei miało przy tym największy wzrost sprzedaży (w porównaniu z rokiem 2012 aż +56.5%). Lenovo, chociaż radzi sobie bardzo dobrze to mogłoby jeszcze lepiej. Niestety znikoma obecność tego producenta na rynkach międzynarodowych gasi nieco sprzedaż jego produktów.

LG zajęło piątą pozycję, ledwo wyprzedzając ZTE. LG dzięki wzbogacaniu portfolio swoich smartfonów osiągnęło drugi co do wielkości wzrost, (w porównaniu z 2012 rokiem firma w 2013 sprzedała aż o 53.2% smartfonów więcej).