Samsung Galaxy Mega 6.3

IDC: 21% smartfonów dostarczonych w Q3 2013 miało co najmniej 5″ ekran

Chociaż całej rzeszy konsumentów to się nie podoba, gigantycznie smartfony są coraz bardziej popularne. Kupujący coraz częściej godzą się z faktem, że w zamian za większą powierzchnię użytkową ekranu ich smartfon zwiększy także swoje gabaryty, przez co będzie trudniejszy do schowania w kieszeni. Według najnowszego raportu firmy IDC, aż 21% smartfonów to ponad 5″ giganty.

Samsung Galaxy Mega 6.3

Samsung Galaxy Mega 6.3

W trzecim kwartale 2013 roku producenci dostarczyli ponad 261 milionów smartfonów, z czego aż 21% miało ekrany o przekątnej 5″ lub większej. To gigantyczny przeskok, bo w analogicznym kwartale roku poprzedniego ten odsetek wynosił zaledwie 3%. Taki stan rzeczy można zrzucić na barki flagowców, m.in. Samsunga Galaxy S4, LG G2 oraz Sony Xperii Z. Analitycy z IDC zaznaczają jednak, że średnia cena tych wielkich urządzeń (w porównaniu do Q3 2012) spadła o 22.8%. Można to jedynie tłumaczyć popularnością niedrogich phabletów, jak Huawei Ascend Mate lub Samsung Galaxy Mega 6.3 i 5.8.

To oczywiście nie wszystko co zdradza nam raport IDC. Dzięki niemu dowiadujemy się także, jak wyglądał podział globalnego rynku smartfonów ze względu na mobilne systemy operacyjne.

IDC - globalny rynek smartfonów w Q3 2013

Globalne dostawy smartfonów w Q3 2013 ze względu na system operacyjny.

Jak sami możecie zobaczyć w powyższej tabeli niekwestionowanym, światowym liderem liderem jeśli chodzi o mobilne OS’y, jest Android. System produkcji Google ma aż 81% udziału w rynku. Dla porównania Apple iOS zgarnął „zaledwie” 12.9% kawałek „smartfonowego tortu”. Spore wzrosty notuje Windows Phone, jednak z 3.6% udziałów nie ma on najmniejszych szans z Androidem, chociaż Apple ze swoim iOS powinien się chyba zacząć go trochę bać.

Źródło