Samsung Galaxy S5, test – elektryczność statyczna

Ile kosztuje wyprodukowanie Samsunga Galaxy S5 SM-G900S?

Firma analityczna IHS rozebrała Samsunga Galaxy S5 na części pierwsze i sprawdziła, ile wynosi przybliżony koszt produkcji tego smartfona. Oczywiście nie ma tu mowy o kosztach marketingu itp. Mamy tu jedynie wykaz tego, ile kosztują poszczególne części, potrzebne do budowy tego urządzenia oraz robocizna, potrzebna do jego złożenia.

Samsung Galaxy S5, test - elektryczność statyczna

Według IHS koszt komponentów, które są niezbędne do wyprodukowania Galaxy S5, wynosi 256$, czyli około 775 zł. To nieco więcej, niż cena podzespołów Galaxy S4, która w 2013 roku wynosiła 244$.

Najkosztowniejszym komponentem Galaxy S5 jest 5.1″ ekran Full HD Super AMOLED. Jego cena wynosi aż 63$, czyli ok. 190 zł. Co ciekawe to mniej, niż koszt ekranu Samsunga Galaxy S4, który kosztował o 12$ więcej. Wszystko wskazuje więc na to, że Samsungowi udało się nieco zmniejszyć koszty produkcji tego podzespołu.

W dalszej kolejności mamy pamięć DRAM i flash, której łączna cena to 33$, czyli ok. 100 zł. Co ciekawe, w Galaxy S5 bardzo tani jest czytnik linii papilarnych, który kosztuje zaledwie 4$ (ok. 12 zł). Dla porównania ten sam komponent w Apple iPhone 5S jest wyceniany na 15$ (ok. 45 zł).

Galaxy S5 posiada też produkowany przez firmę Maxim pulsomierz, który jest jednak bardzo tanim elementem. Jego koszt to zaledwie 1.45$ (ok. 4 zł).

Co z kosztem produkcji? Według IHS złożenie jednego egzemplarza Galaxy S5 kosztuje Samsunga zaledwie 5$ (ok. 15 zł).

Pamiętajcie oczywiście, że koszty podane przez IHS to jedynie cena komponentów oraz złożenia urządzenia „do kupy”. Nie ma tu mowy o badaniach i rozwoju, marketingu, stworzeniu oprogramowania, kosztach dystrybucji itp. Koszty tych rzeczy są według mnie dużo większe niż to, co Samsung musi zapłacić za podzespoły i złożenie.