Imagination-logo

Imagination Technologies zapowiada układy graficzne PowerVR Series6

Firma Imagination Technologies, zajmująca się głównie produkcją układów graficznych dla smartfonów i tabletów – zapowiedziała nową serię GPU PowerVR.

Imagination

Układy graficzne od Imagination znajdziemy m.in. w takich smartfonach, jak Apple iPhone 4S, Samsung Galaxy Nexus, czy też Galaxy S. Są to zdecydowanie jedne z najwydajniejszych, dostępnych obecnie na rynku grafik.

Imagination ogłosiło, że jest już gotowe, aby sprzedawać licencje na nową, szóstą serii GPU – PowerVR Series6. Producent ma w tej chwili w zanadrzu dwa procesory graficzne – G6200, oraz G6400. Według Imagination – układ G6200 posiada dwa nowe klastry obliczeniowe, natomiast G6400 ma ich aż cztery. Według producenta – chipy są aż o 20 razy bardziej wydajne, niż stara generacja, oraz 5 razy bardziej efektywne (wzrosła ilość GFlopów, jakie można „wycisnąć” z mW energii).

Umowy na produkcję SoC (System on Chip) przy użyciu PowerVR Series 6 podpisały już firmy Texas Instruments i ST-Ericsson. Qualcomm też już podobno zabiega o licencję – więc dołączenie tego producenta do grona PowerVR Series6 jest tylko kwestią czasu.

Oczywiście nie wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze smartfony i tablety zaopatrzone w nowe GPU. Możemy za to przypuszczać, iż z Series6 mobilne gry nabiorą nowego, graficznego wymiaru – o ile programiści nadążą za tak ogromnym postępem sprzętowym i wykorzystają całe dobro, jakie niosą nowe chipy.

Źródło: GSMArena