Intel Atom Inside

Intel prezentuje nowego, czterordzeniowego Atoma z obsługą LTE

Intel wprowadza duże unowocześnienie chipów Atom, opartych o SoC Bay Trail-T. Od teraz te układy będą budowane na bazie nowej architektury oraz wzbogacane intelowskim modem LTE.

Intel Atom Inside

Architektura tego nowego chipu nosi nazwę Silvermont i jest produkowana w 22nm procesie technologicznym, czyli takim samym, co układy Haswell Intela. Według zapowiedzi, Silvermont zapewni trzykrotny wzrost wydajności i pięciokrotnie lepszą energooszczędność, w stosunku do aktualnie dostępnych na rynku chipów Atom.

Tak duży wzrost wydajności osiągnięto głównie dzięki ulepszonej jednowątkowości oraz obsłudze aż do 8 rdzeni CPU jednocześnie (pierwsze egzemplarze będą jednak wyposażane w cztery rdzenie).

Układy Bay Trail mają być wykorzystywane w tabletach (zarówno tych z Windows 8.1, jak i Android) oraz budżetowych laptopach i komputerach stacjonarnych. Pierwsze tablety z Bay Trail pojawią się jeszcze w te wakacje, ich cena wyniesie ok. 399$, czyli jakieś 1325 zł. Jeśli już jesteśmy przy rozwiązaniach mobilnych, to powiem tylko, że nowa architektura powinna zaoferować żywotność baterii na poziomie 8 godzin (i więcej), przy 30Wh baterii i 10.1” ekranie (czas pracy baterii był mierzony podczas odtwarzania filmu 1080p@30fps).

Jeśli chodzi o wideo, to nowy chipset wspiera dekodowanie filmów w jakości 4K oraz ma zapewnić świetne osiągi w grach 3D. Intel niestety nie ujawnił, jaki GPU drzemie w nowym Atomie.

Intel na Computex 2013 zademonstrował także architekturę Merrifield, która ma być wykorzystywana do produkcji smartfonów. Niestety, w tym przypadku nie wiadomo, kiedy pierwsze urządzenia wyposażone w tą technologię pojawią się w sklepach.

Na koniec wspomnę jeszcze tylko o nowym, intelowskim modemie LTE, oznaczonym jako XMM 7160, który będzie wbudowany w niektóre chipy Bay Trail. Dzięki swojemu nowemu produktowi, Intel będzie mógł stanąć w szranki z Qualcomm, który w tej chwili swoimi produktami obsługującymi LTE zdominował mobilny rynek.

Źródło: Intel