Apple iPhone 5C – zielony

iOS 7 także ma luki bezpieczeństwa – dzięki jednej z nich można ominąć hasło wymagane do odblokowania urządzenia

Apple zaledwie wczoraj rozpoczęło proces aktualizowania swoich smartfonów i tabletów do iOS w wersji 7. Co było do przewidzenia – pierwsi użytkownicy, którzy otrzymali nowy upgrade zaczęli testować najnowszą odsłonę applowskiego systemu pod względem bezpieczeństwa. Jak się niestety okazało, Apple nie załatało w swoim OS’ie luki, dzięki której można odblokować nawet zahasłowany smartfon.

Apple iPhone 5C - zielony

Takie nieautoryzowane odblokowanie smartfona umożliwia nowe centrum kontrolne systemu iOS. Jeśli nawet na zahasłowanym urządzeniu z iOS 7 przeciągniemy palcem od dołu ekranu i wejdziemy do nowego centrum kontrolnego, możemy się stamtąd dostać do ustawień budzika. Jeśli w tym momencie przytrzymamy przez chwilę przycisk włączania/blokowania, to pojawi się nam menu, w którym mamy możliwość wyłączenia zasilania. Będąc w tym menu możemy anulować czynność lub… wcisnąć dwa razy przycisk home, który otworzy ekran wielozadaniowości. Z niego możemy się dostać do aplikacji kamery, przechowywanych zdjęć i filmów, a także do skrzynek email i kont sieci społecznościowych. Poniżej możecie zobaczyć wideo, na którym owa luka bezpieczeństwa została doskonale pokazana.

Oczywiście cały trik z obejściem zabezpieczeń wymaga nieco wprawy, bo podwójne wciśnięcie przycisku home musi nastąpić w odpowiednim momencie (jeśli mam być konkretny, to pierwsze kliknięcie jest krótkie a drugie dłuższe). Rzecznik Apple już potwierdził, że firma wie o zaistniałym problemie i planuje wkrótce wypuścić odpowiedni upgrade, aby załatać lukę.

To jednak nie koniec złych wieści. W sieci krążą także informacje, według których funkcja „Odnajdź mojego iPhone” może być wyłączona nawet wtedy, gdy smartfon jest zablokowany. Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć, iż stwarza to świetne warunki dla złodziei, którzy będą mogli dezaktywować jedną z najgroźniejszych dla nich barier. Aby to zrobić wystarczy podobno włączyć w smartfonie tryb offline poprzez wirtualnego asystenta Siri (do którego mamy dostęp nawet bez konieczności odblokowywaniu smartfona).

Jeśli martwicie się, że Wasz smartfon /tablet może paść ofiarą włamania – to już teraz możecie coś z tym zrobić. Wystarczy, że w ustawieniach iOS 7 usuniecie możliwość dostępu do centrum kontrolnego systemu iOS 7 z poziomu ekranu blokowania. Proste, jednak bardzo skuteczne.

Źródło: BBC, Forbes