Apple iOS 7 – ikony

iOS 7 zaprezentowany: nowy wygląd, nowe Siri, wielowątkowość, przełączniki…

Apple na konferencji WWDC 2013 zaprezentowało najnowszą odsłonę swojego mobilnego systemu, iOS 7. Co znajdziemy w niej nowego i kiedy pierwsi szczęśliwcy będą mogli pobrać aktualizację tego OS?

Apple iOS 7

Apple na WWDC miało naprawdę wiele do pokazania. Nas oczywiście najbardziej interesuje mobilny system tego giganta, iOS, który doczekał się swojej siódmej odsłony. Główny projektant systemu, Johny Ive przeprojektował interfejs iOS, który wygląda teraz nieco inaczej. Zmieniono m.in. wygląd ikon oraz zunifikowano ich położenie. Do systemu wprowadzono też animowane tapety (coś podobnego do „żywych tapet” Androida). Mnie szczególnie przypadł do gustu efekt paralaksy, który daje poczucie trójwymiarowości UI.

Apple iOS 7 - paralaksa

Ogromną zmianą, która dotknęła iOS, jest całkowicie przerobiona wielozadaniowość, która pozwala na dużo częstsze aktualizowanie aplikacji i to bez zwiększonego poboru energii. iOS 7 sprawdza, kiedy używasz konkretnej aplikacji (np. cały dzień, tylko rano albo wieczorem) i pozwala działać programowi w tle właśnie w tych ustalonych porach. System pozwoli także na upgrade stanu aplikacji, gdy wybudzamy nasz smartfon / tablet ze stanu czuwania. System Apple sprawdza teraz również, czy jesteśmy w dobrym zasięgu nadajników GSM, czy też nie – nie ma przecież sensu wzbudzać aplikacji, skoro jesteśmy w słabym zasięgu (wymagałoby to większego poboru zasobów baterii).

Apple iOS 7 - wielozadaniowość

Zmianie uległo też centrum powiadomień, które dostarcza teraz takich informacji, jak przypomnienia o urodzinach znajomych, aktualna pogoda, zbliżające się wydarzenia z kalendarza itp. Centrum powiadomień można teraz rozwijać nawet wtedy, gdy nasz smartfon jest zablokowany. Warto wspomnieć o tym, że jeśli usuniemy powiadomienie o jakimś zdarzeniu na jednym urządzeniu (np. iPhone), zniknie ono także z innego, posiadanego przez nas sprzętu (np. iPada).

Apple iOS 7 - centrum powiadomień

Apple wprowadziło też coś, co znają już od dawna posiadacze sprzętu z Androidem, a mianowicie przełączniki. Centrum kontrolne można wysunąć z dołu ekranu. Mamy tam możliwość np. regulowania jasności ekranu, włączać / wyłączać niektóre funkcje, sterować odtwarzaczem muzycznym, włączyć latarkę itp.

Apple iOS 7 - centrum sterowania

Także interfejs kamery został zaktualizowany. Między poszczególnymi trybami fotografowania możemy teraz przełączać, przeciągając palcem po ekranie. Do wyboru mamy aż cztery tryby: zwykłe zdjęcia, nagrywanie wideo, zdjęcia panoramiczne, zdjęcia kwadratowe oraz całą masę filtrów, które możemy na zrobione fotografie nałożyć (zupełnie, jak w programie Instagram). Wszystkie przechwycone multimedia są tagowane według miejsca i odpowiednio układane w galerii, co bardzo ułatwia ich późniejsze odnalezienie.

Apple iOS 7 - UI kamery

Modyfikacji uległa też przeglądarka internetowa Safari. Ma ona teraz trójwymiarowy UI, podobny do tego, który znamy z Chrome dla Android. Można teraz mieć tyle zakładek, ile zechcemy (usunięto ograniczenie do 8). Zintegrowano również wyszukiwarkę i pasek adresu. Teraz, gdy wpisujemy URL pojawiają się nie tylko sugestie adresów, ale także googlowskie sugestie wyszukiwań.

Apple iOS 7 - Safari

Safari wspiera teraz iCloud Keychain, dzięki czemu zakładki otworzone na innych urządzeniach, otworzą się także na wszystkich innych. Dodano też nowe gesty, dzięki którym za pomocą przesunięć po ekranie w lewo i prawo, możemy nawigować przeglądanymi stronami WWW do tyłu i do przodu.

To jeszcze nie koniec. Tuningowaniu poddano również App Store, który teraz automatycznie aktualizuje aplikacje (funkcja znana z Google Play) oraz sugeruje nowe programy, w zależności od naszego położenia geograficznego (zupełnie, jak Windows Phone).

Apple iOS 7 - App Store

Co jeszcze? Facetime ma teraz opcję „tylko dźwięk”, czyli w skrócie VoIP. Jest tu także AirDrop, odpowiedź Apple na NFC. Gigant z Cupertino wprowadził również do iTunes coś, co nazwano iTunes Radio (znane m.in. z takich serwisów, jak Spotify czy Deezer, jest to swego rodzaju kompozytor, układający playlistę pasującą do zespołu, który wybierzemy).

Oczywiście zaktualizowano też gadułę Siri, która ma nowy interfejs i tak jak Google Now, odpowiada na nasze pytania korzystając z wyszukiwarki Google, Wikipedii, Binga itd. Za pomocą głosu można też sterować niektórymi funkcjami, np. zwiększyć jasność ekranu, włączyć Bluetooth itp. Oczywiście w Polsce możemy zapomnieć o Siri, gdyż usługa nie wspiera naszego języka.

Kiedy Apple wypuści aktualizację do iOS 7 i które urządzenia ją dostaną? Wersja beta nowej odsłony systemu jest dostępna już od dzisiaj. Kiedy OS zostanie ukończony (według Apple wersja finalna pojawi się jesienią), będzie dostępny dla iPhone 5, 4S, 4, iPod touch 5-tej generacji, iPada mini oraz iPada 4, 3, 2. Na zakończenie poniżej możecie obejrzeć oficjalną prezentację iOS 7.

Aktualizacja: Okazuje się, że nie wszystkie urządzenia Apple podczas aktualizacji dostaną takie same funkcje. Więcej o tym możecie przeczytać TUTAJ.

Źródło: Apple


  • dd

    Świetne podsumowanie nowości! Bardzo mi się iOS7 podoba. Mówię to jako nexusowiec:)